mmmmm K - m ililillli mmm^m Eén van de 30 vliegende Wacketts. kwamen, dat was weer een ander verhaal. Militairen zijn geen handelaren en dat hebben we dan geweten. Het was uiteindelijk generaal Spoor die knopen door zou hakken en een punt zette achter alle elkaar beschul digende correspondentie. Met een onder andere 'de kwestie wordt vervelend en gaat me de keel uit hangen ...'en'... het gemier moet de wereld uit stuurde hij een majoor met volmachten naar Australië om daar het contract te tekenen en de in 50 kisten verpakte Wacketts met onderdelen en reserve motoren met een totaalgewicht van 2000 ton zo snel mogelijk naar Java te verschepen. In Australië had men inmiddels al aardig met deze zending lopen zeulen. De vliegschool zou eerst naar Celebes (dat mocht niet van de Engelsen), daarna naar Biak/Nieuw Guinea (daar hadden de Engel sen geen transport voor) en uiteindelijk naar Java (toen de Engelsen er genoeg van begonnen te krijgen). Eén Wackett ontving zoveel waterschade dat het alleen nog ge schikt was voor onderdelen. Begin 1947 kwam dan uiteindelijk de zending op Java aan en was er op het vliegveld Tjililitan een aparte afdeling die de kisten zou assemble ren, invliegen en overvliegen naar de inmid dels naar Bandoeng verhuisde vliegschool. De opbouw gaf vele problemen en vertra gingen. De koeling was matig zodat men de NACA-kappen maar wegliet waardoor het kistje een vreemd en ouderwets uiterlijk kreeg. Wij, Pipercub vliegende leerlingen, vonden het al heel wat toen we het geelgespoten ding voor het eerst zagen. We zouden nu ook met een parachute en vliegkapje gaan vliegen en het begon er dus op te lijken. Minder aangenaam was dat wij zonder radio, en dus ook intercom, vlogen. De instructeur beschikte over een spreekbuis die in de oorstukken van je vliegerkapje uitkwam. Je moest door zo n ding leren spreken maar bovenal luisteren. We vlogen veel met een open cockpitdak en bij al het lawaai van de motor verstond je de instructies van de instructeur niet altijd even goed. Je deed dan maar niets en stak een hand omhoog waarna een ruk aan de stuurknuppel of een trap 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 15