Wat er aan de Spitfire voorafging voor hun werkzaamheden t.b.v. ons muse um. Gaarne wilde hij de Stichting 'Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum' danken voor hun bijdrage voor het slagen van deze avond. Voor het eerst was het voltallige dagelijks bestuur hiervan aanwezig. Onder het genot van een drankje werden vele kontakten hernieuwd en vervolgens zetten de aanwezigen zich aan de traditio nele rijsttafel, die zich voortreffelijk liet smaken. De koffie na afloop was eveneens een goede gelegenheid nog eens met elkander van gedachten te wisselen en ervaringen uit te wisselen. En zo eindigde deze, nu reeds voor de vierde keer met succes georganiseerde, medewer kersavond. Hopenlijk tot volgend jaar als we het 'lustrum' van deze social-evening hopen mede te mogen maken. H.J. de Jong Toen in 1933 de macht in Duitsland in handen van de Nazi's overging werd - behalve met het op poten zetten van een nieuw leger - een aanvang gemaakt met de opbouw van de Luftwaffe. Bijna dagelijks stonden er vliegtuigontwerpers op de stoep van het Reichsluftfahrtministerium (RLM), waar Herman Göring de scepter zwaaide. Eén van hen was professor Willy Messerschmitt, die de opdracht ontving z'n Bf-109 jachtvliegtuig te bouwen. Een toestel, dat in de Spaanse Burgeroorlog z'n vuurdoop onderging en dat gedurende de Tweede Wereldoorlog één van de succesrijkste vliegtuigen van de Luftwaffe is geweest. Ook in Engeland had men begrepen, dat er voor de verouderde tweedekker jachtvliegtuigen een moderne vervanger moest komen. Er zijn er twee gekomen, namelijk de Hawker Hurricane van Sidney Camm en de Vickers Supermarine Spitfire van Reginald J. Mitchell. Omtrent de voorgeschiedenis van laatstge noemde machine hieronder het één en ander. In feite is de Spitfire het logische gevolg van een aantal succesvolle Britse racevliegtuigen, die door de Supermarine Aviation Works Ltd. zijn gebouwd. De man achter die racevliegtuigen was de op 20 mei 1895 geboren Reginald Joseph Mitchell, die in opdracht van zijn werkgever Hubert Scott- Paine de Supermarine Sea-Lion vliegboot ontwierp, waarmee Groot Brittanië op 12 augustus de race om de Schneider Trophy won met Captain Henry C. Biard aan de stuurknuppel. De van goud, zilver en brons vervaardigde Schneider Trophy, welke een waarde van 1000 vertegenwoordigde, werd op 5 decem ber 1912 geschonken aan de Federation Aéronautique Internationale (FAI) dooreen zoon van de wapenfabrikant Jacques Schnei der met als bedoeling de ontwikkeling van het watervliegtuig te bevorderen. Na het succes met de Sea-Lion, een één- motorige tweedekker met 'ingebouwde weerstand', gingen Mitchell's gedachten uit naar een nieuw ontwerp, dat voorzag in een verspannen ééndekker met dunne vleugel en een 'schone' romp, dat wil zeggen zonder hinderlijke uitsteeksels. Voorts een zo klein mogelijk frontaal oppervlak, kortom een romp die de ±700 pk sterke motor als een handschoen moest omsluiten. In maart 1925 hadden Mitchell en z'n medewerkers de ontwerptekeningen voor de Supermarine S.4 racer gereed. De bouw van de machine vergde slechts vijf maanden en 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 9