doorgaan met mijn serie. De Kruyff haalde in mei 1918 zijn brevet en zijn eerste ongeluk, met een machine zal niet met een modern vliegtuig kunnen gebeuren. Hij taxiede met een Farman, zoals die van het museum, naar de startplaats. Plots sloeg de kist achterover! De snaar van de toeren- teller was losgeraakt en gegrepen door de rotatiemotor en propellor. Al rondslinge rend had deze de buizen naar de staart doorgeslagen en daar lag De Kruyff achter over. Ook vertelt hij dat het toen nog geen voorschrift was om na de start een linker bocht te maken. Opeen dag in november'18 kwam een 2-motorige Caudron in een linkerbocht naar binnen toen een Farman na de start een rechterbocht begon. De Cau dron tikte van de Farman het hoogteroer en richtingsroer compleet af. Het vliegtuig viel als een baksteen. De Caudron vloog nog even door maar zijn piloot raakte in paniek en dook zo de grond in. Sindsdien werd de linkerbocht voorschrift. Overigens waren de Caudrons krengen van dingen en werden ze nooit meer gebruikt. Zo moest De Kruyff eens van Soesterberg naar Schiphol en kreeg weer zo'n Farman aangewezen. Er stond een harde wind met als resultaat dat hij uiteindelijk in Arnhem! een noodlanding maakte en in arremoede de volgende dag, toen de wind wat minder was naar Soesterberg terugkeerde. Om zijn missie uit te voeren kreeg hij nu een Frans jagertje, een Nieuport, mee. Daarmee kwam hij vlot naar Schiphol, wat toen een gloed nieuw vliegterrein voor de militairen was. Bij de landing ging hij prompt op zijn neus staan, zo drassig was het. Hoewel De Kruyff vrijwel alle geïnterneerde vliegtuigtypen heeft gevlogen, heeft hij niet veel over de verschillende vliegeigenschap- pen verteld. Alleen de Rumpler(een Duitse verkenner met de bovenvleugelomtrek als van een vogel). De piloot en de waarnemer zaten vlak achter elkaar, wat het onderlinge contact bijzonder gemakkelijk maakte, maar kennelijk moeilijkheden gaf met het zwaar tepunt, dat daardoor te ver naar voren kwam. Om dit te compenseren had de constructeur het horizontale stabilo een en daar lag De Kruyff, achterover. Een Farman in een positie die tegenwoordig niet meer voorkomt. 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 5