niet ziet, is het beter om de gewone sextant thuis te laten. Vandaar dat een z.g. bubble sextant werd ontwikkeld, die een kunst matige horizon geeft en waarop de hoek van het hemellichaam wordt bepaald. Maar helaas is dat een belletje van een waterpas, dat zelfs in een rustigvliegend vliegtuig op en neer danst en zodoende de gemaakte fout vergroot. Om dat tegen te gaan werd voor 1 of 2 minuten de hoek gemeten, waarbij een klok ervoor zorgde dat er een gemiddelde aflezing van die hoek kwam. Daarmee werd de positie dus wel nauwkeuriger. Maar zonder klare hemel kan men de sextant wel in zijn koffer houden. Het astrokompas was van dienst om hemellichamen bij enige be wolking te identificeren en niet de foute te schieten. De rekenkundige bewerkingen na het schieten met een sextant zijn in de loop der jaren aanzienlijk vereenvoudigd. Zo duurde een astrobestek van drie sterren met de oude zeemanstafels ca. 30 minuten en met de latere luchtvaart astro-tafels 12 minuten of zelfs minder. Ondanks de onnauwkeurigheden was het soms een uitkomst voor het eenzame vliegtuig bo ven de Oceaan. Aardig is te vermelden, dat de bubblesextant in gebruik kwam bij de onderzeeboten in de tweede wereldoor log, zodat de zeeman nu eens wat van de aviateur overnam. - driftmeter. Het betreft hier de drift van het vliegtuig en geen andere. Dit apparaat was boven zee vooral zeer in gebruik. Men kan daarmee de ware drift bepalen, door simpel een stel evenwijdige lijnen op een draaibare roos in een kijker langs objecten op de grond op te lijnen, net zo lang, totdat zij in die lijnen blijven lopen. Dan is dat de echte drift. Daarop kon worden bijge stuurd. Beter nog is de driftmeter te gebruiken als windvinder door op de voorliggende koers drift te meten, vervol gens een z.g. dogleg te maken van ieder 2 minuten, daarbij weer drift te meten, om daarna op de oude koers terug te komen. Via een constructie op de rekenschijf krijgt men de aldaar heersende wind. Deze methode kan men bij vele koersverande ringen ook toepassen, zonder dat een dogleg te vliegen. - rookmarkeerders werden ook voor drift- en grondsnelheidsmetingen benut. Voor drift vloog men naar de marker toe en er overheen en nam daarvan diverse peilin gen. Voor wat betreft de grondsnelheid werd simpelweg een run getimed over de marker. Daarnaast gaf de richting van de rook al aan, waar de wind vandaan kwam. Drijvend hout e.d. kon zo ook van dienst zijn. - eyeball Mark One. Dat is het oog, dat door ervaring vele gegevens verzamelde. Een man in een vliegtuig ziet namelijk op welke wijze zijn vliegtuig drift. Hij kan ook aan de koppen van golven zien waar de wind vandaan komt, hoe hard het er waait enz. Eigenlijk is het een deel van vliegerschap. In dit verband zij opgemerkt, dat door teamwerk de navigator veel uit handen kan worden genomen, waarbij tijd opnemen, peilen e.d. door een der bemanningsleden kan worden gedaan. Luchtnavigatie en bewegend doel Tot nu toe spraken wij over navigatie van en naar vaste punten op de aarde. Die kan al gecompliceerd genoeg zijn, waarbij weer of vijand die extra bemoeilijken. Maar als vliegtuigen naar een bewegend doel moeten vliegen wordt alles ingewikkelder en eens te meer zo, als men de bewegingen van dat doel niet met zekerheid kan vaststellen. Is dat doel een convooi, dan is dat meestal zo verspreid, dat het vliegtuig er toch bij kan komen, ook al omdat de route van het convooi meestal goed wordt gevaren. Anders wordt het als het een enkel schip is, dat bijvoorbeeld luchtsteun moet krijgen. Doch ook dan is meestal de route van het schip bekend en kan zo vaart en koers in de constructie van een plot verwerkt worden alsof het wind is. Anders ligt het wanneer het een vijand tegemoet moet vliegen, van wie men maar weinig weet. Dan ook moet de geschatte vaart en koers (als extra vector) worden omgewerkt, maar die kan helemaal fout zijn. Nog groter wordt de complicatie, wanneer we een boordvliegtuig moeten navigeren, dat op maximum afstand een bewegend doel 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 14