Duits-Russische activiteiten in de twintiger jaren >v I1* w u*5 i syllabus veel op die van de R.A.F., zij het dat men de navigatie als aparte deeloplciding zag, evenals de bombardiers en schptters- oplciding, die op aparte bases werden gegeven. Vliegtuigen in gebruik waren meestal Beechcraft of Dakota (als flying classroom). Bij de USAAF leerde men eerst te veel op radiobakens te vliegen. Daarna nam men veel van de R.A.F. en USNAVY over. Lag het aantal uren bij USAAF onge veer gelijk aan dat van de R.A.F., bij de USNAVY lag dat hoger, ca 175 tot 200 uren. Samengevat kan worden gezegd, dat lucht- navigatie vanwege lange afstandsvluchten vóór WO II betekenis begon te krijgen. In de oorlog groeide de behoefte tot enorme hoogte en kwam de ontwikkeling van allerlei hulpmiddelen tot stand. De originele oplei ding heeft veelal plaats gemaakt voor een technische, electronische scholing. Het plotten en ouderwetse bestek maken is nog altijd daarvan de basis. Nauwkeurigheid is gestegen van vele mijlen fout naar meters fout. Toch moet de luchtvarende rekening houden met het uitvallen van die complexe apparatuur, hoe klein die kans nu ook is. Tenslotte nog dit. Dit artikel is erg gecom primeerd. Het vraagt de lezer om nog eens naar het Museum te gaan en daar rustig de hierin genoemde instrumenten te bezien. Dan realiseert men zich des te beter, voor wat voor taak de navigator destijds werd gesteld, eens te meer zo, wanneer het vliegtuig in hels weer vloog of door lucht afweer. Van der Kop In de spiegelzaal van het paleis van Versailles ondertekenden de vertegenwoor digers van de geallieerde landen (met uitzondering van Rusland) en die van de Duitse Weimar Republiek op 28 juni 1919 het vredesverdrag, dat officieel het einde van de eerste wereldoorlog betekende. In dit verdrag was o.m. bepaald, dat de Duitse strijdkrachten drastisch moesten worden ingekrompen. De marine mocht alleen over kustvaartuigen beschikken. De sterkte van de landmacht werd op 100.000 man gesteld. Een luchtmacht was verboden. 17 \19Ö VOORBEELD AIRPLOT (niet op schaal TAS 150 zm/u 1200 plot gestart, 1258 opnieuw begonnen, daarna vierkantsverkenning (square search) wind door driftmetingen JGM.p R Fix

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 17