Fokker D. XI jachtvliegtuig met tapse vleugels en niet-gecompenseerde rolroeren. De afgebeelde machine heeft gevlogen in de Zwitserse Luchtmacht. Tot bevelhebber van het nieuwe leger werd de 55-jarige Hans von Seeckt benoemd, een edelman uit Pommeren, die tijdens de oorlog in het le regiment Lansiers had gediend. Deze Von Seeckt en z'n medestan ders waren niet gelukkig met de in het Verdrag van Versailles neergelegde bepalin gen. In het geheim werkten zij aan plannen voor de opbouw van een leger, dat gereed moest staan op de dag, dat Duitsland opnieuw een grote natie zou zijn. Von Seeckt omringde zich - hoewel verbo den - met een Generale Staf, welke uit 55 generaals en 670 stafofficieren bestond, het z.g. 'Truppenamt'. Driehonderd andere officieren werkten in het massieve grijze gebouw van het Reichswehr Ministerium aan de Bendlerstrasse in Berlijn. In 1920 werden 180 loyale officieren, die zich tijdens de oorlog in de luchtmacht hadden onderscheiden, uitgekozen voor een functie in een nieuwe afdeling, welke de 'Fliegerzentrale' werd genoemd. Onder deze officieren bevonden zich o.a. Albert Kesselring, Hugo Sperrle en Hans-Jürgen Stumpff. In 1940 zouden deze drie officieren de 'Luftflotten' aanvoeren, waarmee Enge land verpletterd moest worden. In april 1922 sloot Duitsland een afzonderlijk vredesver drag met Rusland, het Verdrag van Rapallo, waarbij als bewijs van vriendschap tussen beide landen de 'Fliegerzentrale' in het geheim mocht beschikken over enkele vlieg velden in de Sovjetunie, waarvan het belang rijkste was gevestigd bij Lipetsk, ongeveer 120 km boven Woronez en ong. 350 km ten zuid-oosten van Moskou. Hier zou men jonge mannen opleiden, die later in de Luftwaffe de ruggegraat van de jachtvliegers zouden vormen. In kleine groepjes, vermomd als burgers met gefingeerde namen en voorzien van valse paspoorten, reisden in het voorjaar van 1924 de eerste Duitse militairen van Stettin naar Leningrad, waar ze door het Sovjet staats- reisbureau Intourist werden opgevangen en 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 18