- Een door Grulich in licentie gebouwde Fokker cockpit achter de motor gesitueerd. Zie ook h opende op 1 mei 1922 de z.g. 'Ost-Express', een luchdijn van Koningsbergen (het tegen woordige Kaliningrad) via Smolensk naar Moskou. Later kwam daar de 'Ostsee- Express' van Koningsbergen via Riga en Reval naar Leningrad bij. Aanvankelijk bediende men zich van een aantal Fokker F. III verkeersvliegtuigen, die voor een deel door Fokker waren geleverd. Een ander deel werd door Grulich in Staaken bij Berlijn in licentie gebouwd, waar men enkele wijzi gingen in het basis ontwerp aanbracht. Uiterlijk zichtbaar was het vergrote kielvlak, terwijl de beruchte zitplaats voor de piloot - namelijk naast de motor - zodanig werd geherconstrueerd, dat deze achter de motor werd geplaatst. Om de behoefte aan vliegers voor o.m. de Deruluft te kunnen opvangen, had men in Stettin een school voor verkeersvliegers gevestigd. Een aantal van de meest getalen teerde leerlingen van deze vliegschool werd jaarlijks uitverkoren om in Lipetsk tot jacht- vlieger te worden opgeleid. De ouders van de F. Ill van de Deruluft. In deze machine was de et vergrote kielvlak. jongelui werden in de veronderstelling gebracht dat hun zoons in dienst van de Deruluft waren. Er vonden in Lipetsk enkele ongevallen met dodelijke afloop plaats. De stoffelijke overschotten werden naar Stettin verscheept in kisten, die gevuld heetten te zijn met 'machine onderdelen'. Intussen ging de opbouw van de toekomsti ge Luftwaffe gestadig door, totdat er in 1928 een enorme deining ontstond. Boven het vliegveld van Lipetsk kwamen twee vliegtui gen met elkaar in botsing, waarbij de Ritmeester Von Hammlinger het leven verloor. Zijn lichaam werd op de gebruike lijke manier per schip naar Stettin vervoerd. Zijn jonge weduwe, die kennelijk van het bestaan van de illegale vliegschool in Lipetsk op de hoogte was, verscheen met een gecharterd vliegtuig boven de haven op het moment dat het schip daar binnenliep. Zij wist de deur te openen en sprong naar buiten. Dit voorval veroorzaakte een zodanige op schudding, dat een aantal kranten het met 22

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 22