Renovatie Ir. Vreeburghal Al enige jaren stond de voormalige Luchtmacht fabriekshal gebouw 10 op het Kamp van Zeist sinds 1980 in gebruik als museumhal, in een onderhoudspro- gramma opgenomen, maar het onderhoud werd uitgesteld. Het dak lekte, de elektrische voorzieningen waren sterk verouderd (katoenkabel in metalen leidingen) en zelfs afgekeurd, de verwarming voldeed niet goed en op een warme zomerdag werd de temperatuur ondraaglijk door het ontbreken van een goede beluchting. In 1988 werd echter definitief het onder houd ingepland, maar dit werd nu echter op verzoek van de museumdirectie uitgesteld naar 1989 in verband met de vele festiviteiten in het kader van de 75-jarige Koninklijke Luchtmacht, de publiciteit daaraan verbon den met een navenant te verwachten aantal museumbezoekers (120.000) en een aantal belangrijke gebeurtenissen in 1988 in het jubileumjaar in het museum (o.a. opening op 31 maart van de nieuw ingerichte Snij dershal, presentaties Fokker D. XXI en D. VII). Begin 1989 werd met een commissie van Directie Gebouwen, Werken en Terreinen (D.G.W.&T.) de renovatie uitvoerig bespro ken. Zowel bouwtechnisch en brandveilig- heidstechnisch werd sterk aangedrongen de hal geheel te ontruimen, dus niet alleen de vliegtuigen, de landingsgestellen, de vlieg tuigmotoren etc. etc. maar ook alle schotten, luifels, vitrines, tentoonstellingspanelen etc. etc. In drie weken tijd werd door het museumpersoneel, bijgestaan door enige vrijwilligers, 8 jaar noeste vlijt gesloopt! De Bergingsdienst van de Luchtmacht demon teerde en transponeerde de vliegtuigen uit de hal, gedeeltelijk naar Gilze-Rijen en in samenwerking met de Crossservicing van de vliegbasis Soesterberg naar een shelter van de USAF op de vliegbasis Soesterberg en enige (sterke) vliegtuigen werden tijdelijk op het museumterrein opgesteld. De ontruimde hal van 60 x 60 meter zag er leeg en gigantisch groot uit! Maar hoe richt je zo'n grote hal weer sfeervol in als technische hal, die de sfeer oproept van een hangar?! Door ziekte kon de conservator, de heer G. Glerum, niet geraadpleegd worden, maar gelukkig werd door de Eerstaanwezend- Ingenieur Directeur van de Directie Zuid Holland, de Kolonel KLu H. Vroman, de binnenhuisarchitekt, de heer Ing. H.J. Pol derman, ingeschakeld. Na enige besprekingen kwamen de muse umdirectie en de heer Polderman tot elkaar en wel dusdanig dat binnen het beperkte budget toch een aanzienlijke verfraaiing van de hal kon worden gerealiseerd. De heer Polderman kwam met het lumineu ze idee van het luchtige doekwerk boven de expositiewanden (symbolisch het begin van de luchtvaart: linnen gespannen over een hout- of metaalkonstruktie zoals vroeger een vliegtuig gebouwd werd). Ook de midden zuilen werden verfraaid met doekwerk in een soort 'Aviation Yellow'. De in dezelfde stijl te bouwen museumwinkel en de speelhoek konden helaas nog niet worden gerealiseerd door een tekort aan fondsen. Mogelijk wordt dit echter nog in 1989 gerealiseerd. De Vreeburghal heeft nu een totaal ander aanzien gekregen: Ruim, modern, multi functioneel en goed verwarmd en verlicht. Alles is demontabel en kan uitgebouwd worden met moderne desks, vitrines etc. etc. Het kontrast met de stemmige historische Snijdershal is groot en men kan nu bewust een keus maken voor de historische hal of de technische hal met de nodige dynamiek. De 'Bail Out Room' is een voorbeeld van een ultramoderne presentatie van de schietstoel die helemaal past in deze dynamische hal. Ook de speelautomaten, het 'vliegspeeltuig' 4

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 4