RF-84F Thunderflash na 26 jaar weer terug in het Militaire Luchtvaart Museum cn dc speelcockpits zijn in deze hal geheel op zijn plaats als 'doedingen'. Aan de Marineluchtvaartdienst werd meer expositieruimte dan voorheen toebedeeld en onderhandelingen voor de verwerving van de enige straaljager, die de MLD ooit heeft gevlogen, de Hawker Seahawk worden naar verwachting binnenkort afgerond, zo dat bij de opening van het seizoen 1990 deze Seahawk in de expositie kan worden opge nomen. De Ir. Vreeburghal is een expositiehal die in de toekomst optimaal benut kan worden voor diverse thematentoonstellingen met betrekking tot de Nederlandse militaire luchtvaart. Ook de vliegtuigen kunnen wor den omgewisseld met de andere toestellen in opslag. Zo zouden bijvoorbeeld in de toe komst alle tweezitters van Tiger Moth tot en met NF-5B tentoongesteld kunnen worden rond het thema vliegopleidingen. In het kader van het Mutual Defence Assistance Program (M.D.A.P.), een militair hulpprogramma, werden in de vijftiger jaren door de Verenigde Staten o.a. 24 Republic RF-84FThunderflash fotoverkenningsvliegtuigen aan Neder land ter beschikking gesteld die werden ingedeeld bij het Nederlandse 306 Fotoverkenningssquadron. In 1963 werden de Thunderflashes in Nederland vervangen door de RF-104G Starfighter die in december 1983 werd opgevolgd door de General Dynamics RF-16. De meeste RF-84's van het 306 Squadron werden in 1963 door de Verenigde Staten aan Turkije en twee aan Griekenland ter beschikking gesteld. In 1987 werd door de heer P.J. van Gemert, werkzaam bij de E.E.G. in Brussel, ex- 'Spotter', nu freelanceluchtvaartjournalist, gedurende een werkbezoek in Griekenland ontdekt dat op de Griekse vliegbasis Larissa nog zo'n zeven RF-84F's vlogen waaronder de ex P-5 van het 306 Squadron. Na verkregen toestemming van de Griekse autoriteiten mocht de heer Van Gemert een bezoek brengen aan Larissa waar hij de RF- 84F's mocht bekijken en zelfs de ex P-5 zag vliegen. De heer Van Gemert tipte de directeur van het Militaire Luchtvaart Mu seum te Soesterberg die op zijn beurt het bureau Buitenlandse Betrekkingen van de Luchtmachtstaf verzocht stappen te onder nemen de ex P-5 te verwerven voor het museum in Soesterberg en zo mogelijk te laten overvliegen van Larissa naar Volkel. Majoor John Noitis van de Griekse Lucht macht viel de eer te beurt de ex-Nederlandse RF-84F Thunderflash P-5 van Griekenland naar Nederland over te vliegen. Hij werd vergezeld door een Griekse Phantom straal jager en tegemoet gevlogen door twee Nederlandse RF-16's van het 306 Fotover kenningssquadron. Op 29 juli 1988 rond half twaalf landde het historische straalvlieg tuig na 25 jaar weer op Nederlandse bodem. Aangezien de Koninklijke Luchtmacht he laas geen capaciteit ter beschikking kon stellen om dit vliegtuig op te knappen, verzocht de museumdirectie de onder houdsdienst van het marinevliegkamp Val kenburg de restauratie uit te voeren als een vorm van contraprestatie van de Marine luchtvaartdienst voor het geheel door de Koninklijke Luchtmacht gefinancierde mu- 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 5