Herinneringen aan ir. H. A. Vreeburg Onder de bezoekers van het Militaire Luchtvaart Museum zullen er maar weinig zijn die niet weten wat er met de naam 'Vreeburg-hal' wordt bedoeld - vooral niet na de vernieuwingen die deze hal in de afgelopen maanden heeft ondergaan. Maar er zullen onder hen ook maar weinig zijn die nog een enigszins duidelijk beeld hebben van de pioniersrol die de naamgever van de hal - ir. Hugo Adrianus Vreeburg - in de eerste kwart-eeuw van het bestaan van de Nederlandse militaire luchtvaart heeft gespeeld. Het leek schrijver dezes daarom misschien nuttig om eens enkele herinneringen aan deze markante figuur - onder wiens leiding hij destijds zijn eerste schreden in het technisch bedrijf van de militaire luchtvaart heeft gezet - op papier te zetten. Toen de schrijver in oktober 1939 door het toenmalige Ministerie van Koloniën als ingenieur 2e klasse was geplaatst bij de Technische Dienst van de Luchtvaartafde ling van het KNIL (op een maandsalaris van j 360 toen een niet te versmaden beloning) kreeg hij te horen dat hij zich na aankomst in Ned. Indië hij het Hoofd van de Technische Dienst van de L.A. - ir. Vreeburg - in Bandoeng moest melden. De Technische Dienst was in die voor-oorlogse jaren zowel bij de Luchtvaartafdeling in Soesterberg als bij de L.A. van het KNIL - een afzonderlijke burger-organisatie binnen het grote militaire geheel, met een eigen functieverdeling en eigen salarisschalen. Toen ik bij mijn nieuwe chef mijn opwachting kwam maken in diens eenvoudige kantoor op het vliegveld Andir bij Bandoeng, was een van de eerste zaken die hij mij duidelijk trachtte te maken, dat deze situatie beslist zo moest blijven! 'Als ik een militaire rang zou bekleden', zo legde hij uit, 'en ik zou van de commandant (de commandant van de Luchtvaartafdeling was destijds de Overste Van Oyen, de latere Luitenant- Generaal) een opdracht krijgen die ik onjuist vond, dan zou ik eigenlijk alleen maar 'Begrepen, overste' mogen zeggen en saluerend rechtsomkeert maken. Nu kunnen we tenminste nog eens 'neen' zeggen!' Of ir. Vreeburg gelijk had met deze theorie, blijft hier in het midden, maar in ieder geval heeft hij het genoegen kunnen Ir. H.A. Vreeburg, grondlegger van de Techni sche Dienst. smaken dat deze situatie althans tot aan zijn pensionering onveranderd is gebleven. Ir. Vreeburg was een markante, hardwerkende persoonlijkheid, die over een enorme er varing beschikte op het gebied van de 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 7