De Glenn Martin WH-2 'All metal' bommenwerper. bezat. Precies drie weken later was ik zo ver dat ik mijn keurig getypte rapport en mijn diagrammen aan ir. Vreeburg kon aanbie den. Het was toen wel een enigszins koude douche, toen 'de baas' mijn werkstuk even vluchtig doorbladerde en vervolgens rea geerde met de woorden: 'Dat ziet er keurig uit! Als ik eens even tijd heb, zal ik proberen het door te lezen, maar ik heb de laatste week al niets meer uit de hoek van de vliegers gehoord. Ze weten al niet beter dan datje de WH-2 nu eenmaal iets anders moet landen dan de WH-1 Overigens was dit voorval slechts één van de vele merkwaardige episodes die ik zou meemaken in de tijd toen ik rechtstreeks onder ir. Vreeburg werkte. Een ander onver getelijk geval was het telefoongesprek dat wij (d.w.z. 'de baas' met de schrijver als toehoor der) enige tijd later met de Rotterdamse vliegtuigbouwer Frederik Koolhoven voer den over een aanvullende bestelling op FK- 51 lesvliegtuigen, waarvan we er sinds begin '37 een 30-tal in gebruik hadden (Telefo neren met Nederland was in die tijd alleen 's nachts vanuit het P.T.T.-kantoor in Ban doeng mogelijk via Kootwijk-radio). De stem van Koolhoven, die kennelijk al een order rook, klonk bijzonder opgewekt toen hij ir. Vreeburg begroette met zoiets als: 'Hallo Huug, leuk je stem weer eens te horen, wat kan ik voor je doen maar ging over in diepe verontwaardiging toen de baas ant woordde met: 'Nu moet je eens goed luisteren, Frits. We willen nog vijftien FK-51 tweedekkers van je kopen, maar op één voorwaarde: je moet de spanwijdte van de vleugels van 9 meter tot 10 meter vergroten - dan klimt die kist misschien iets beter!' (Dat hadden we in Andir uit een uitvoerige berekening geconcludeerd). 'Maar dat is onmogelijk', repliceerde Kool hoven, hevig geschrokken. 'Dan moet ik al m'n mallen veranderen uitgesloten!' Maar uiteindelijk ging hij natuurlijk toch overstag: onze volgende FK-51's kregen vleugels van 10 meter (overigens met maar een gering effect op de prestaties). Eind 1940, toen ik was benoemd tot bedrijfs leider van het nieuwe technische bedrijf van de Militaire Luchtvaart in Madioen (de L.A. was inmiddels omgedoopt in M.L.), moest ik, na ruim driejaren van nauwe samenwer king op Andir, afscheid nemen van ir. Vreeburg. Ik realiseerde mij toen nog niet dat ik hem - althans in dienstverband - niet meer zou ontmoeten, want voor 'de baas' stond het pensioen voor de deur, en schrijver dezes zou ruim een jaar later door de Japanners krijgsgevangen worden gemaakt en kort daarna voor een verblijf van drie jaren worden afgevoerd naar een p.o.w.- kamp in Japan. Ir. Vreeburg is na zijn afscheid van de luchtvaart niet gaan stilzitten: hij heeft nog jarenlang een belangrijke administratieve functie vervuld bij een ziekenhuis in Den Haag. Hij overleed in 1973 op de leeftijd van 84 jaar. Het is goed dat zijn naam in de 'Vreeburg-hal' voor het nageslacht bewaard zal blijven. Ir. C.W.A. Oyens 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 9