maar hun geloof in zijn concept taande. Churchill wist door zijn toedoen Stalin, die om een Tweede Front vroeg, te overtuigen dat het luchtoffensief zoveel schade aan Duitsland toebracht, dat dat kon worden vergeleken met een Tweede Front. Speciale aanvallen, zoals die op de dammen in het Ruhrgebied in mei 1943 en in 1944 die op het slagschip Tirpitz hielpen het vertrouwen in Bomber Command te herstellen, of schoon zij feitelijk de door Harris' weinig aantrekkelijk genoemde precisie doelen wa ren. Maar effectieve resultaten bleven uit en de inlichtingen bevestigden, dat de Duitse bevolking net zo vastberaden werd door de aanvallen als die van Londen, Coventry enz. en de productie ondanks alle schade toe nam. In 1941 werden in totaal 11.776 vliegtuigen gebouwd, in 1943 was dat 25.527 en in 1944 39.807! Aldus ging hun geloof in Harris grotendeels verloren. Hij reageerde daarop op een niet mis te verstane wijze, toen hij opdracht kreeg zich onder Eisen hower te stellen en het echte Tweede Front, dat met D-day in Normandië een feit werd, te steunen. Harris betoogde dat zijn vliegtui gen niet voor het tactische bombardement geschikt waren, toen bij een aanval een deel van de bommen op eigen troepen viel, doordat er op de naar eigen lijnen drijvende rookwolken was gericht. De op Franse doelen gerichte dagoperaties waren echter een verademing voor de bemanningen en een frustatie voor Harris, die speciaal door de pers nu als Butcher Harris meer bekend werd dan als Bomber Harris. Die naam werd hem eens te meer toegedacht, nadat hij na veel aandringen zijn offensief mocht hervat ten en in het bijzonder na de aanval op Dresden. In de nacht van 13 februari 1945. maakte 3.000 ton bommen, waaronder vele brandbommen het grootste deel van die stad met de grond gelijk ten koste van meer dan 50.000 of meer doden en gewonden. Uiter aard waren er fabrieken of bedrijven, die Dresden als militair doel qualificeerden. Er is wat te zeggen voor Harris' argument, dat met dat bombardement de Russische op mars aanzienlijk werd vergemakkelijkt. De vraag was echter of dat juist wel werd gewenst. De publieke opinie, speciaal in Amerika richtte zich tegen deze slachting, die feitelijk het eind betekende van Harris als chef van Bomber Command. De aanval op een viaduct bij Bielenfeldt in medio maart 1945 met een Grand Slem bom van 22.000 lbs mocht daarin geen verande ring brengen. Onbegrijpelijk is dat Portal niet eerder de moed heeft op kunnen brengen Harris te vervangen, want wanneer Harris naar Londen kwam was er meestal ruzie; was het niet met Portal zelf, dan was het met stafofficieren of met de minister van vliegtuigproductie. Begrijpelijk is ook dat Churchill hem niet meer steunde. Hij was immers politicus. Harris' visie kwam hem goed uit als argument tegen de Russen, maar Harris' drammerigheid en eenzijdigheid begeerde hij geenszins. Dat de afkeer jegens Harris groot was, blijkt uit het feit, dat hem niet dezelfde eer in onderscheidingen en titels is gegund als andere topcommandan- ten. Daarnaast valt het op, dat Bomber Command nimmer een campagnemedaille werd gegund. Harris' visie t.a.v. het strategisch bombar dement bleek niet de juiste. De aanvallen op de Duitse steden waren immers primair gericht op het afbreken van het moreel van de bevolking; het militaire objectief was 'meegenomen'. Speer, die de totale oorlogsproductie in Duitsland, ondanks die aanvallen met ca 16 96 wist op te voeren, vond de aanvallen wel van belang, daar de Duitsers met hun neus op de feiten werden gedrukt, hoe bezwaarlijk de gebruikte methode ook was. Daarnaast vond Speer het onbegrijpelijk (en met hem vele anderen), dat niet meteen het hele gewicht van de aanvallen op echte strategi sche doelen werd gericht, zoals de olie industrie, de staalwerken e.d. De Ameri kaanse aanvallen op deze doelen en die van de R.A.F. in het laatste stadium van de oorlog hadden namelijk een veel groter effect op de Duitse oorlogsmachine. Hoe fraai dit concept ook door de USAAF werd nagestreefd, als gevolg van het in grote formaties tegelijk afwerpen van bommen (z.g. carpetbombing) werden stadsdelen met de grond gelijk gemaakt. Daarnaast mag niet worden vergeten, dat de nauwkeurigheid 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 16