voor de grote slag bijeengegaard. Hider beslist echter anders. Op 20 november geeft hij opdracht om alle jagerreserves in ge reedheid te brengen om luchtsteun te geven aan het voorgenomen Ardennenoffensief. Voorafgaand aan dit offensief moet een grote luchtoperatie onder de naam Unternehmen Bodenplatte plaats hebben; een massale aanval op geallieerde vliegvelden in Zuid Nederland, België en Noord-Oost Frankrijk. Als de daar opgestelde vliegtuigen zijn vernietigd, zal de Luftwaffe het luchtover- wicht weer in handen hebben. Als het Ardennenoffensief op 16 december in alle hevigheid losbarst, moet de Luftwaffe werke loos toezien. De weersomstandigheden zijn zo miserabel, dat vliegen onmogelijk is. Het zou nog veertien dagen duren voordat de operatie Bodenplatte kon worden uitge voerd. De vliegers van III/JG54, een groep van het Jagdgeschwader, waarover Kolonel Hannes Traudoft het bevel voert, bereiden zich op de Fliegerhorst Varrelbusch voor op de nade rende oudejaarsavond viering. Om vier uur wordt er alarm gegeven. Alle beschikbare zestig Focke Wulf Fw-190's worden de lucht in gestuurd. Mopperende Staffelkapitane worden bars tot de orde geroepen. Laag hangende wolken en sneeuw maken vliegen tot een riskante onderneming. Bovendien is er nog slechts één uur daglicht beschikbaar. Als de jagers in de lucht hun posities hebben ingenomen, komt over de radio de order: 'Koers 180'. Meer niet, geen weerbericht, geen doel, heel vreemd. Op dertig meter hoogte vliegen de Focke Wulfs door de dalen van het Teutoburger Woud, de toppen van de heuvels steken in de wolken. Dan ineens, is daar het Mittelland Kanaal en is de Fliegerhorst Hopsten in de onmiddellijke nabijheid. In het halfdonker weten 52 Focke Wulfs veilig aan de grond te komen. Acht andere vliegers zijn niet zo gelukkig. Op Hopsten krijgen de vliegers te horen, dat er van een feestelijke jaarwisseling geen sprake kan zijn. Om zeven uur moeten ze zich te ruste begeven. De piloten begrijpen, dat er iets bijzonders staat te gebeuren en dat sommigen de volgende dag niet zullen overleven. Voor nieuwjaarsdag is goed weer Duitse vliegers maken voorbereidingen voor de Nieuwjaars aanval op geallieerde vliegvel den in België en Nederland. 1 januari 1945. voorspeld. Om 3 uur in de ochtend worden de mannen gewekt. Een half uur later worden ze gebriefed. Het is de bedoeling, dat bij het aanbreken van de dag honderden jachtvliegtuigen en enkele bommenwerpers zullen opstijgen om een aantal vliegvelden in België, Zuid Nederland en Noord-Oost Frankrijk aan te vallen. Dan volgen er details betreffende de start, de te vliegen route, de doelen en de terugvlucht. Ook de posities van de vijandelijke vliegvelden en de punten, waar afweervuur kan worden verwacht, worden onder de loupe genomen. Accurate kaarten, waarop de route vanaf de Duitse grens is ingetekend en belangrijke doelen zijn aangegeven, worden aan de piloten uitgereikt. Absolute radiostilte is geboden, wie het contact met z'n eigen Staffel verliest, moet zich zo snel mogelijk bij een ander aansluiten. Op dertig Luftwaffe bases, waar onder Gütersloh, Lippspringe, Paderborn, 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 19