Vörden, Hesepe, Rheine, Velmerstot, Del- menhorst, Hopsten en Twenthe, wachten zo'n 875 Fw-190's, Bf-109's en enkele Me- 262 straaljagers in het donker op het bevel om op te stijgen. De verantwoordelijke officieren van het Jagdkommando hebben zorgvuldige maatregelen genomen om te bereiken, dat de toestellen vrijwel onge stoord hun doelen kunnen bereiken. Langs de route heeft men een aantal richtingbakens uitgezet, bestaande uit lichtkogels, gouden regen genaamd, gekleurde rook en zoek lichten. Ondanks deze voorzorgsmaatrege len zouden een groot aantal jagers door eigen Flak worden neergeschoten. In vier grote golven zal de Lufwaffe verrassingsaan vallen uitvoeren op geallieerde bases, waar onder Eindhoven, Volkel, Evere, Haren, Grimbergen, Meisbroek, Antwerpen-Deur- ne, Asch, St. Trond, Le Culot, Metz-Frascaty en St. Denis-Westrem. De Staffeln, die de omgeving van Brussel tot doel hebben, vliegen via het zuidelijk deel van het IJssel- meer in de richting van de Noordzee om daarna naar het zuiden af te buigen, via Rotterdam en de Zuid-Hollandse en Zeeuw se eilanden. De formatie, die de omgeving van Eindhoven op de korrel zal nemen, komt uit het noorden via het IJsselmeer; de resterende twee golven zullen pal uit het oosten hun doelen aanvallen. De Luftwaffe armada is samengesteld uit de eenheden JG1,JG3, JG6, JG26 met III/JG54, JG27 met IV/JG54 enJG77 van Jagddivision 3, JG2, JG4, JG11 enJG53 vanjagdabschnitt Mittel- rhein, gesteund doorJG104, SG4, NSG20 en I/KG51. De jagers worden voorafgegaan doorJu-88 en Ju-188 bommenwerpers en nachtjagers, die de navigatie voor hun rekening nemen. Deze toestellen behoren tot 5, 7 en 9/NJG1, 4, 9 en 10/NJG3 en 11/ NJG101. Om 09.20 uur moeten de toestellen bij de geplande doelen zijn. Om ontdekking door geallieerde radarposten te voorkomen moet tijdens de missie op minder dan 200 meter hoogte worden gevlogen. Op Hopsten krij gen de vliegers van III/JG54 Grünherz en JG26 een uitgebreid ontbijt. De laatste minuten voor de start lijken een eeuwigheid te duren. Nerveuze vingers drukken half opgerookte sigaretten uit. De StafTelkapitane Een Messerschmidt Bf-109G. Foto: Aerohobby 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 20