ontvangen de laatste instructies. Vanuit de verte klinkt het geluid van naderende vlieg tuigen. Even later cirkelen enkeleju-88's die als padvinders zullen fungeren, boven het veld, dat zich nu baadt in een zee van licht. In kleine groepjes stijgen de jagers op, cirkelen even rond om dan hun posities in de Staffeln in te nemen. De navigatielichten van de leidende padvinders twinkelen in de ochtendschemering. Alles verloopt volgens plan. Bij het naderen van de Noordzee buigen de Ju-88's naar het zuiden af. Ondanks de genomen veiligheidsmaatrege len worden de jagers door zwaar afweervuur van eigen Flak bestookt. De vliegers brullen van woede in hun nauwe cockpits. Hier en daar, meer dan hun lief is storten vliegtuigen brandend neer. Het afschieten van herken- nings lichtkogels mag niet baten. De Flak batterijen volharden accuraat in hun ver woestende werk. In het oosten rijst een scharlaken zon boven de horizon. Het is 08.25 uur. Na het passeren van de Flak barrière is het rustig in de lucht geworden. Geen luchtafweer meer, geallieerde jagers zijn er niet te zien. De geallieerde militairen hebben geen flauw vermoeden van de naderende storm, die even later zal losbarsten; de meesten slapen uit van het kort tevoren geëindigde nieuw jaarsfeest. De radiostilte wordt verbroken. Korte orders doen de formatie splitsen in kleine groepen. Enkele ogenblikken later komt het grote vliegveld van Haren in zicht, dat is volgestouwd met vliegtuigen. Lange rijen viermotorige bommenwerpers, voor het merendeel Boeing B-17's, staan aan de zuidzijde van het veld opgesteld. Aan de andere kant staan groepen jachtvliegtuigen. Men heeft niet de moeite genomen de toestellen te camoufleren, de Luftwaffe komt immers niet meer zo ver van huis! Binnen vijf minuten is het gehele vliegveld met vliegtuigen, brandstoftanks, werkplaat sen en andere gebouwen herschapen in een fel brandende schroothoop. In paniek ren nen vliegers en grondpersoneel blootvoets en in pyama of ondergoed door de sneeuw om een goed heenkomen te zoeken. In de kortst mogelijke tijd is de sneeuw gesmolten en vormen zich tussen de puinhopen vuil grijze waterplassen. Vertwijfeld zendt een enkel stuk afweergeschut de wegvliegende jagers een aantal granaten na. De Grünherz jagers hebben in verhouding weinig verlie zen geleden. Eén van hun toestellen is door eigen Flak bij Rotterdam neergehaald. Tijdens de aanval zijn drie machines verlo ren gegaan en boven Hasselt zijn in een gevecht met ijlings toegeschoten Spitfires nog zes toestellen in de vernieling gegaan. Op een ander vliegveld van Brussel - Evere - is het een even grote heksenketel. Dicht opeen geparkeerd staan op het oostelijk deel van het veld vier Canadese squadrons van Wing Commander Johnny Johnson, die elk uit veertien Spitfires bestaan. Het westelijk gedeelte van Evere is bezet door vogels van diverse pluimage, zoals Flying Fortresses, Ansons, Austers, Dakota's en de Beechcraft 17S Staggerwing van Prins Bernhard, de PB- 1. De camouflagenetten, die in Normandië de Spitfires aan het gezicht moesten onttrekken, worden al lang niet meer gebruikt. Zwaar luchtafweergeschut is vervangen door ma chinegeweren. In totaal staan er meer dan honderd vliegtuigen op Evere, terwijl vijf kilometer verder op Meisbroek dozijnen bommenwerpers vleugel aan vleugel staan opgesteld, 's Nachts heeft het geijzeld, waardoor de enige baan voor zowel starten de als landende vliegtuigen levensgevaarlijk is geworden. De gebruikelijke ochtend pa trouille kan pas de lucht in als men op de baan heeft gestrooid. Even na negen uur stijgen voorzichtig twee Spitfires van 403 Squadron op onder leiding van Steve Butte. Steve meldt, dat de baan OK is, waarna nog twee Spitfires behoedzaam hun aanloop nemen. Dave Harding leidt de Spitfires van 416 Squadron over de gladde rolbaan. Met elf Spitfires dicht opeen achter zich, draait Steve de baan op. Wing Commanderjohnny Johnson, die de verrichtingen van z'n man nen gadeslaat, hoort het aanzwellend geluid van een groot aantal vliegtuigen, maar schenkt er geen aandacht aan omdat het nogal eens voorkomt, dat groepen Ameri kaanse Mustangs en Thunderbolts laag over Evere jagen. Als uit het niets verschijnen plotseling een zestigtal Bf-109's en Fw-190's. 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 21