Vijftig jaren MLD squadrons 320 en 321 1990 programma van evenementen en over projecten waaraan de stichting zou kunnen bijdragen; deze zullen in nader overleg worden uitgewerkt. Van Kolonel b.d. Van Muijlwijk werd afscheid genomen. Zijn plaats als adviseur wordt ingenomen door Lt-Kolonel Wulffaert. De goede relatie met Kolonel Van Muilwijk, thans Voorzitter van het Bestuur van de KNVvL, zal ongetwijfeld van waarde blijven. De in uitstekende sfeer verlopende bijeenkomst is voor het bestuur wederom van groot belang geweest. De uitwisseling van gezichtspunten en ideeën over een aantal hoofdzaken van beleid en activiteiten van onze stichting geeft het bestuur een goede steun in de rug. H.D. Na de Duitse invasie van Nederland wisten 80 mannen van de marinelucht vaartdienst met 24 Fokker drijvervliegtuigen via Frankrijk in Engeland te komen. Op Pembroke Dock in Wales en het nabij gelegen Carew Cheriton vormden zij op 1 juni 1940 in het Royal Air Force Coastal Command de kern van de huidige MLD squadrons 320 en 321. De marineleiding noemden hen aanvankelijk le en 2e escadrille, maar de R.A.F. gaf hen direct hun huidige namen, die zij na de oorlog mochten behouden. Terecht, want beide squadrons verwierven zich een naam niet alleen bij de Royal Air Force, maar ook ver daarbuiten. Op 1 juni 1990 vieren beide squadrons tezamen op het marinevliegkamp Valkenburg hun gouden jubileum. 320 squadron Op de vliegbootbasis Pembroke Dock begon 320 met Fokker T VIII-W's. Het begin was aarzelend; men moest wennen aan elkaar en aan de Britten. De Fokkers hadden geen reservedelen en werden met veel moeite vliegklaar gehouden voor patrouilles tussen Ierland en Engeland. Een ander toestel was de oplossing. Dat werd de Lockheed HUDSON, marinebommenwerper, ontwik keld uit een passagiersvliegtuig. Met de Fokkers werden 110 operationele vluchten gemaakt, w.o. de vlucht van officiervlieger Schaper naar bezet Nederland in een poging op het Tjeukemeer verzetsstrijders op te pikken. Eind 1940 kwamen de Hudsons en ging 321 in 320 op, omdat er te weinig personeel was voor twee squadrons. Mannen van de R.A.F. en de Militaire Luchtvaart brachten 320 vanaf september 1940 verder op sterkte, waarmee het begin 1941 van Leuchars in Schotland in R.A.F verband operaties begon tegen de vijandelij ke scheepvaart .Deze operaties werden in begin 1942 van Bircham Newton in Norfolk over de Zuidelijke Noordzee voortgezet. Van die R.A.F. basis werd in juni 1942 ook deelgenomen aan een 1000-bommenwerper aanval op Bremen. De Hudson bleek allengs niet opgewassen te zijn tegen, als stekelvarkens bewapende vijandelijke schepen. In de lente van 1943 kreeg 320 op Methwold en Attlebridge in Oost Engeland de North American B-25 MITCHELL middelzware bommenwerper, waardoor het squadron in 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 6