De dubbelzuigermotor John Rozendaal naast Wilbur Wright vóór de start. De Wright-tweedekker had geen voetenstuur, maar twee stuurknuppels. Met de linker knuppel, die alleen voor- en achterwaarts kon worden bewogen, werd het hoogteroer bediend. De rechter knuppel kon behalve voor- en achteruit (voor de bediening van het richtingsroer) ook zijwaarts worden bewogen voor het 'scheluwtrekken' van de vleugeleinden (Er waren geen scharnierende rolroeren, maar de uiteinden van de vleugels konden via de vleugelverspanning enigszins ten opzichte van het midden worden verdraaid). meest bewonderd heb, toen ik daar boven bosch en heide vloog? Den man naast mij. Het nageslacht zal den naam Wright in 't boek der geschiedenis aanteekenen als één der grootsten onder de grooten.' Rozendaal de eerste Vliegende Hollander. Ik denk dat veel van onze tegenwoordige vliegers in zijn relaas wel iets zullen terug vinden van de emoties die zij zelf tijdens hun eerste vlucht hebben ondervonden! Zo werd, ruim tachtig jaar geleden, John Ir. C.W.A. Oyens In het Nationaal Automobiel Museum te Raamsdonksveer staat een Junkers vliegtuigmotor. Deze motor heeft voor een vliegtuigkrachtbron een afwijkende constructie: tweetakt, diesel en dubbelzuiger. Dubbelzuigermotoren zijn bij de motorrijwielen welbekend door de construc ties van onder andere D.K.W. en Puch. Het waren eigenlijk twee cylinders met een gemeenschappelijke verbrandings kamer werkende volgens het tweetaktsysteem. De 16 raceuitvoeringen werden met drukpompen en draaischuiven of membraamventielen uitgerust, terwijl op de normaal in de handel

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 16