nuttigen en zo mogelijk een pondje boter - toen nog streng gerantsoeneerd - op de kop te tikken. Zo'n melk- en boterlanding moest tot elke prijs worden voorkomen en dus werd besloten in de kortste keren een Tiger gereed te maken, die onmiddellijk zou moeten starten om Eenpoot terug te halen. Allemaal goed en wel, maar hoe zou de boodschap moeten worden overgebracht? Radio had de Tiger toen immers nog niet en hoe moest je dan de inzittenden van Een- poot goed duidelijk maken waarom ze terug moesten komen? De oplossing werd snel gevonden: de vlieger in de voorste cockpit van de achtervolgende Tiger zou het verlo ren wiel meenemen en aan de vliegers van Eenpoot laten zien. Dit wiel zou de onge twijfeld niet al te begrijpelijke gebarentaal op niet mis te verstane wijze onderstrepen, dat was zeker. De cockpitcheck verliep uiteraard aanzien lijk sneller dan normaal en met dit warme weer was proefdraaien met een kist die net had gevlogen een kwestie van nauwelijks enkele sekonden. Onder het wakend oog van de gehele verzamelde meute vliegers en leerlingen startte de tweedekker. En toen gebeurde het ongelooflijke: ook deze Tiger verloor bij het loskomen zijn rechter wiel! En al even onbewust van zijn probleem verdween ook deze Tiger met bekwame spoed richting Zuid-Beveland. De tonelen die zich bij de achterblijvers afspeelden zijn gewoon niet te beschrijven; de 'korte militaire lach' daverde over geheel West-Brabant en de kernachtige uitdrukkingen van de Chef Instrukteur zijn niet voor publikatie geschikt. Uiteraard kon iedereen zich de gezichten voorstellen van de vliegers in de eerste Eenpoot toen ze nog net op tijd door de achtervolgers werden ingehaald. Je zal me daar een éénwielige kist naast je zien opdui ken, die met luide 'throttle'-bewegingen, waggelen van de vleugels en wat al niet meer probeertje aandacht te trekken, en in die kist twee vliegers die gierend van het lachen alsmaar naar je onderstel gebaren en dan wijzen op een wiel dat ze in de cockpit bij zich hebben. Dat die lui het hebben klaar gespeeld hun rechter wiel er in de lucht af te sleutelen en bij zich op schoot te nemen, is 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 21