Nederlandse electronische avonturen op Ceylon BEZOEKERS Mede door de tentoonstelling 'zij waren er bij' is het bezoekersaantal de 40.000 al gepasseerd. Dat belooft veel goeds voor de rest van het jaar. Uiteraard kan dit slechts met de inzet van veel enthousiaste vrijwilligers. Nog één opmerking. Het boek 'Het doel bereikt' van mr. R.J.E.M. van Zinnicq Bergmann is in de Brik voorradig en te koop voor 29,95. M. Botma direkteur Militaire Luchtvaart Museum Vervolg van Nieuwsbrief nr. 33 Na de indienststelling van het radarstation op de Horton Plains werd Riethof, inmiddels bevorderd tot Ltz 2, geplaatst bij het 321 Squadron als hoofd van de radar/radio en verbindingsdienst aldaar. Begonnen werd met het voltooien van de door Ltz Staal aangevangen installatie van ASV Mk2 radar en IFF-apparatuur in de 9 uit N.O.I. afkomstige Catalina's. Ook de vlieg tuig radiocommunicatieapparatuur, een vooroorlogs Bendix fabrikaat, werd waar nodig aan een grondige onderhoudsbeurt onderworpen. Deze radio-apparaten heben gedurende de oorlogsjaren vrijwel zonder hapering gewerkt ondanks het feit dat er bijna geen reservedelen meer waren te krijgen. Riethof heeft bij het uitoefenen van zijn functie bij de MLD in China Bay grote medewerking ondervonden van zijn collega van de RAF vliegbasis ene Squadron Leader Forsyth-Grant. Deze zorgde er onder andere voor dat ontbrekende componenten van de ASV Mk2 radar zoals antennes, coaxiaalkabel, anten neschakelaars e.d. en voldoende reserve- delen voor de electronica uit diverse RAF magazijnen in de regio konden worden geleverd. Door het gebruik van radar konden de Catalina's worden ingezet voor lange opera tionele nachtvluchten voor verkenningen en convooibescherming. Eind 1942 en begin 1943 werd het 321 Squadron uitgebreid met nog eens 11 amphibische Catalina's PBY-5A, die recht streeks werden overgevlogen uit de U.S.A. Voorafgaande aan de komst van deze amphi- bieën, uitgerust met AN/APS-2 radar en andere moderne electronica, was een grote voorraad reservedelen en een complete werkplaatsuitrusting met meet- en testappa ratuur en gereedschappen in China Bay aangekomen. Het U.S. Navy logistieke systeem in oorlogs tijd was buitengewoon royaal met het ver schaffen van reserve voorraden voor opera tionele eenheden en dus ook voor de zogenaamde lend-leaseleveranties van oor- logsmaterieel aan Brits/Nederlandse lucht strijdkrachten. Het stenen gebouwtje dat eerder door Ltz Staal was gerequireerd als onderhoudswerk plaats was allang veel te klein geworden en bovendien niet geairconditioned. In de tropen is airconditioning eigenlijk noodza kelijk. Omstreeks oktober 1942 werd door de bouwdienst van de RAF (bijgenaamd 'works and bricks'), mede door de invloed van vriend Forsyth-Grant een grote radar radio werkplaats met airconditioning ge bouwd voor het MLD 321 Squadron. Daar bij werd geanticipeerd op de komst van nog meer nieuwere vliegtuigen voor het squa dron in de jaren na 1943. 4

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 4