Een Consolidated B-24J Liberator van 321 s Deze werkplaats werd volgens RAF-collega's een van de best ingerichte en best functio nerende electronische onderhoudsfacilitei- ten in de regio. Er waren meer vakbekwame mensen nodig en ook die kwamen er. De kern bestond uit een tiental burger radio technici afkomstig van het Marine Etabli- sement Soerabaja. Later kwamen nog Ne derlandse burgervrijwilligers en dienstplich tigen afkomstig uit Australië, Engeland, U.S.A. en Zuid Afrika. 321 Squadron be schikte toen en ook later over een flink aantal ervaren vliegtuigtelegrafisten die door Riet hof en zijn mensen waren opgeleid en ingewerkt voor de bediening van de radar en de nieuwe radioapparatuur, zowel van de Catalina's als later ook voor de Liberators. Zo onstond een hecht team dat een belang rijke bijdrage heeft geleverd aan de opera tionele en technische instandhouding van het electronisch materiaal van 321 Squadron in de oorlogsjaren 1942 t/m 1945/46. Af en toe werd ook technische assistentie verleend aan Britse en Amerikaanse een heden in de buurt en uitgerust met soortge lijk electronisch materieel. Vanaf 1944 ont ving 321 Squadron geleidelijk 16 viermoto- adron. Foto: via Rob Burgerhout. rige B24 Liberators. Deze waren uitgerust met een indrukwekkende bewapening en vele operationele voorzieningen. Ten op zichte van de Catalina's was de electronische uitrusting veel uitgebreider en uiteraard technisch veel nieuwer. De radar van deze Liberators, type AN-APS 4 werkte in de S-band (10 cm golflengte) en had een ronddraaiende antenne in een radome die onder het vliegtuig kon worden neergelaten. Het vliegtuig had twee radar- bedieningsposten met P.P.I. beeldschermen (P.P.I. betekent: Plan Position Indicator). Daarnaast was het vliegtuig uitgerust met nieuwe I.F.F. apparatuur, radar hoogte meter, Loran, navigatie-computer, een veel zijdige radiocommunicatie-installatie en een uitgebreid intercomsysteem. Helaas waren de 16 Liberators onderling nogal verschil lend van modificatiestandaard. Eén had zelfs een electronische vuurleiding voor de 6 koepels met 0,5 inch mitrailleurs. Gelukkig was de werkplaatsuitrusting voor de Libera tors tijdig aangekomen. De opleidingen voor de vliegers, navigators, telegrafisten, mecano's en boordschutters moesten in eigen beheer door het Squadron 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 5