zelf worden verzorgd. Dit gold ook voor het technisch personeel. Door de vakbekwaam heid van de electronicatechnici en door de zeer goede handboeken verliep dit goed. Toch hebben Riethof en zijn medewerkers nog veel werk en tijd moeten besteden aan het geven van voorlichting aan het vliegend personeel betreffende bediening, gebruik en operationele mogelijkheden van de electro- nische middelen aan boord. Riethof heeft voor dat doel ook een aantal operationele vluchten meegemaakt om de bemanningen ook daadwerkelijk in de prak tijk vertrouwd te maken met de electronische apparatuur. Door een brand in het commandements- gebouw zijn de rapporten verrichtingen van de radio-radardienst van het 321 Squadron in 1945 verloren gegaan. Na een kort intermezzo in Colombo, waar Ltz Staal onder andere werd ingezet om de radar van een Nederlandse onderzeeboot te repareren (lekkende antenne), werd hij in september 1943 naar Fremantle in Australië gestuurd om een Nederlandse torpedoboot- jager, Hr.Ms. 'Tjerk Hiddes' te gaan voor zien van radar. Dit was een 10 cm radar van het type 272. De opstelling van deze radar aan boord van Engelse schepen was vrij laag boven de brug. Nu is het gewenst om zo'n radar wat hoger te plaatsen om het afstand- bereik, normaal begrensd door de radar horizon, wat groter te doen zijn. Gelukkig was er een Nederlandse scheeps bouwkundig ingenieur aanwezig in Fre- mande, ir. Goedkoop. Die kon ons voor rekenen dat de antenne best hoger in de mast kon worden geplaatst zonder gevaar voor de stabiliteit van het schip. Zo kregen we een Nederlands oorlogsschip met een groter radarbereik tegen bovenwaterdoelen dan de Engelse zusterschepen. Van maart tot september 1944 werd Staal daarna weer geplaatst bij de MLD te China Bay om te assisteren bij het onderhoud van de radars van die schepen, die gebruik maakten van de haven van Trincomalee. In september 1944 werd de Ltz Staal uitge zonden naar Sydney om te assisteren bij de modernisering van Hr.Ms. Tromp. Door de zorgen van de Nederlandse aankoopcom missie in Washington waren er waarschu wingsradars en vuurleidingsradars van Ame rikaanse makelij naar Sydney gestuurd. Opnieuw was een zekere improvisatie nodig. De Amerikaanse radars werden gevoed met wisselspanning en omdat de Tromp een eigen wisselstroomnet had, waren er geen omvormers meegestuurd. Helaas werkten de Amerikaanse radars met 60 Hz wissel stroom terwijl de generatoren van de Tromp 50 Hz produceerden. De Tromp had wel gelijkspanningsomvormers van 220 V naar 110 V voor de voeding van de grote zoek lichten boven in de mast. Door de Australische General Electric Co zijn de omvormers op aanwijzingen van Staal opnieuw gewikkeld om 115 V AC 60 Hz te produceren. General Electric wilde het werk wel uitvoeren maar geen verantwoor ding nemen voor de goede werking. Ge durende de rest van de oorlog hebben deze omvormers uitstekend gewerkt. Aangezien de vuurleiding, geleverd door Hazemeyer Signaalapparaten, ook hier weer werkte volgens het metrieke stelsel en de Amerikaanse radars de afstandwaarden afgaf in yards, moest dezelfde truc worden toege past als bij de Soemba en de Van der Zaan in Bombay. Maar in Sidney was geen Zwitserse horlogemaker te vinden. De Dockyard moest zelf tandwielen maken. Gelukkig konden we in de stad wel tandwielfrezen met metrisch moduul kopen. Begin februari was het karwei van de Tromp gereed en werd ir. Staal naar Engeland gestuurd, naar Liver pool, waar Hr.Ms. Jacob van Heemskerck een grote modernisering onderging. Eind juli 1945 vertrok de Heemskerck vanuit Amsterdam om deel te gaan nemen aan de oorlog tegen Japan. Ltz 2 Riethof en sergeant Smit zijn tot het "eind van de oorlog in Ceylon gebleven. Daarna kreeg de Ltz Riethof het bevel over een transport van MLD materieel en een deel van het grondpersoneel met een koopvaar dijschip naar Java. Het doel hiervan was om de vliegbasis Morokrembangan en Perak in Soerabaja over te nemen en aldaar kwartier te maken voor de komst van de MLD. Als we na meer dan 45 jaar terug zien op de 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 6