DE DUBBELMOTOR doet het mij bijzonder veel genoegen dit prachtige vliegtuig in Nederland te hebben. Het is te hopen dat het nog lang present mag zijn op nationale en internationale lucht vaartevenementen. Dit vliegtuig waar zoveel Nederlandse bemanningen op hebben ge vlogen in Europa en in het voormalig Nederlands-Indië. Vluchten onder soms bijzonder moeilijke en gevaarlijke omstan digheden. We moeten deze B-25 dan ook niet alleen zien als attraktie op een lucht vaartshow, maar meer als een zeldzaam stuk luchtvaarthistorie en als eerbetoon aan alle bemanningen die helaas het leven moesten laten tijdens operaties met de B- 25's. Wim Nijenhuis, september 1990. Reeds vroeg in de geschiedenis van de luchtvaart koppelde men meerdere motoren aan elkaar om zodoende tot een sterkere krachtbron te komen. Het Fabre drijvervliegtuig van 1909 had drie aaneengekoppelde Anzani motoren welke één propellor aandreven. Dit eerste drijvervliegtuig heeft echter nooit gevlogen. Ook de Linke-Hofmann uit de eerste wereldoorlog bezat vier motoren in de romp welke gezamenlijk één grote propellor aandreven. Het waren echter aparte motoren en geen uit reeds bestaande motoren ontstane constructie welke als één geheel kon worden beschouwd. In 1922 ontstond uit twee Bugatti King motoren de Breguet Bugatti, welke bestemd was voor de Breguet type 20, de Leviathan. De twee Bugatti King motoren elk 16 cylinder parallelmotoren met twee blokken van 8 cylinders en twee krukassen werden met de uiteinden naar elkaar, in tandem- vorm achter elkaar geplaatst, waarbij de ene motor iets hoger dan de andere stond. Tussen de motoren werd een tandwielkast gemonteerd, welke de propelloras aandreef. Deze as liep tussen de cylinderblokken van de ene motor naar de propellor. De van vier blokken van 8 cylinders en vier krukassen voorziene motor leverde 1000 pk. bij 2200 toeren. Volgens Janés All the World Aircraft was de motorinhoud 47 liter, en het gewicht 1090 kg. De lengte werd met 3 meter iets te optimistisch voorgesteld. Op foto's bleek deze wel zes meter te bedragen. In 1924 stond dan op de Parijse luchtvaarttentoon stelling een verderontwikkeling in H-vorm welke voor de Breguet type 21 bestemd was. De boring en slag van 108 mm bij 160 mm was ongewijzigd, de blokken van 8 cylinders met de vier krukassen thans op een voor aan de motor bevestigde tandwiel kast aangeslo ten. De motor werd als Quadrimoteur betiteld en bevindt zich thans in het lucht vaartmuseum te C halais Meudon. Op 23 oktober 1934 vestigde de italiaan Agello met een Macchi Castoldi MC 72 drijvervliegtuig een nieuw wereldsnelheids record met een gemiddelde van 709 km/h. Ook dit vliegtuig was uitgerust met een dubbelmotor. Uit twee Fiat AS 5 12 cylinder V motoren werd in tandemvorm een V 24 cylinder geconstrueerd welke als type AS 6 de geschiedenis in ging. Ook bij deze motor was tussen de twee oorspronkelijke motoreen heden een tandwielkast aangebracht met een propelloras tussen de twee cylinderrijen van de voorste motor. De propelloras was coaxi- abel uitgevoerd, waarbij via de tandwielkast de voorste motorhelft de buitenas en de achterste motorhelft de binnenas aandreef met het doel de contrapropellors te bedie nen. In de dertiger jaren kwam steeds meer behoefte aan sterkere motoren voor militaire 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 16