•V'••-"••• iz:+ÊEX* A^~?< Messerschmitt Bf-109 jachtvliegtuigen van de Luftwaffe maken zich gereed voor een vlucht naar Engeland. als het brandend in Het Kanaal dook. De vijand kwam tot het besef, dat er heel wat meer Britse vliegtuigen voorhanden waren, dan hij aanvankelijk had gedacht. Om de tegenstand van de R.A.F. sneller te breken, werden sterke eerheden uitgezonden naar vliegvelden in Zuid- en Zuid-Oost Engeland, met het doel de daar gestationeerde vlieg tuigen te vernietigen. Tangmere, Biggin Hill, Kenley, Manston, Lympne, Northolt en Croydon, om maar enkele bases te noemen, werden meer dan eens fel bestookt. Een sergeant-vlieger, die een ongewapend Avro Anson lesvliegtuig bestuurde, ramde een tegenstander. Beide toestellen stortten neer, onwrikbaar met elkaar verbonden, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De Luftwaffe leed enorme verliezen, die zo hoog waren, dat Göring er ongetwijfeld van geschrokken moet zijn. De verliezen van de Britten waren eveneens hoog, doch menige vlieger redde zich met z'n valscherm, waar door hij weer opnieuw aan de strijd kon deelnemen. Neergeschoten Duitse beman ningen, die het er levend afbrachten, werden echter krijgsgevangen gemaakt, zodat de Luftwaffe aanmerkelijk meer vliegers verloor dan de R.A.F., hetgeen voor de vijand een desastreus nadeel was, want een vliegtuig was nu eenmaal gemakkelijker te vervangen dan een ervaren vlieger. Eén ding begrepen de Duitsers aanvankelijk niet en dat was, dat de Britse jachtvliegtuigen bijna steeds op de juiste plaats, waar de aanvallers Engeland binnendrongen, hun opwachting maakten. De Duitsers hadden er geen idee van, dat de Britten intussen zo ver met de ontwikkeling van RADAR (toen nog Radio Direction Finder genaamd) gevorderd waren, dat zij deze uitvinding reeds in de praktijk met succes konden toepassen. Op de radarscher men kon men de vijandelijke formaties zien naderen en men had dus het voordeel om de verdedigende jachtvliegtuigen op het juiste moment naar de meest bedreigde plaatsen te kunnen dirigeren. De Britten maakten echter de fout om de jagers bijna steeds tegen de zon invliegend naar de vijandelijke formaties te leiden, waardoor de vliegers werden verblind. Hierdoor konden de op grote hoogte vliegende Duitse jachteskaders vrij wel ongezien naar beneden duiken en een verrassende aanval uitvoeren, waardoor menige dappere verdediger uit de lucht werd 21 ravr'--wpa Ti-i?*"

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 21