Battle of Britain inzittenden kwamen daarbij om. Ondanks uitgebreide zoekakties, werd indertijd geen spoor van de Dakota gevonden en verliet Nederland 'Irian Jaya'. Bij toeval werden jaren later de restanten van wat mogelijk de X-11 kon zijn, vanuit een missie-vliegtuigje gelokaliseerd, maar een berging bleef achterwege, omdat deze operatie technisch onmogelijk en te gevaarlijk werd geacht. Nu het een der nabestaanden, na een zeer moeilijke tocht, gelukt is het wrak te bereiken en het positief als de X-l 1 kon identificeren, zal door de Luchtmacht alsnog getracht worden de stoffelijke resten van de bemanning na bijna 30 jaar te bergen. HGB Churchill zei in de donkerste dagen van 1940: I OFFER ONLY BLOOD, SWEAT AND TEARS. Tevoren had Chamberlain het Britse volk en de wereld 'PEACE IN OUR TIME toegedacht. Hoe is het allemaal gegaan? Toen men het gevaar van Hiders defensie- opbouw begon in te zien, nam de Britse defensiebegroting in midden jaren dertig aanzienlijk toe. De Spitfire, voortgekomen uit de Schneider Trophee Supermarine werd in productie genomen; de Hurricane stond al op de eerste lijn en er waren plannen om een onoverwinnelijke strijdmacht van bom menwerpers te bouwen. In die jaren dertig geloofde men nog aan het concept 'the bomber always comes through'. De toen ontwikkelde moderne jagers schoten in die stelling een bres. Dat was niet alleen in het VK het geval, maar ook in Duitsland, waar met diverse vliegtuigtypen oorlogservaring in de Spaanse burgeroorlog was opgedaan. De lessen uit die tijd waren nuttig voor het verder ontwikkelen van de Duitse vliegtuigen die actie zagen boven het VK. Nadat na de inval in Polen Groot Brittannië in september 1939 aan Duitsland de oorlog had verklaard begon de z.g. 'phony war'. Men keek over eikaars schuttingen, maar er gebeurde weinig, maar ook niet niets. Want de R.A.F. strooide pamfletten uit en bom bardeerde soms zonder succes een vijande lijk doel. Die R.A.F. verging het nog in 'oude stijl', ook toen zij met een aantal squadrons in Frankrijk was gestationeerd, die tezamen met de British Expeditionary Force zouden worden ingezet. Op 1 sept. 1939 was de sterkte van Fighter Command: 17 squadrons Hurricanes, 12 squadrons Spitfires, 6 squadrons Blenheims (in de haast van lichte bommenwerper 2-motorig jacht vliegtuig gemaakt), 3 squadrons Gladiator (tweedekker-jagers). Nadat in april 1940 de overrompeling van Noorwegen was begon nen en daarna op 10 mei de aanval op Nederland, België en Frankrijk kwam, werd in de lucht veelvuldig en bloedig slag geleverd. Bekend is de evacuatie van Duin kerken, waarbij enige honderdduizenden geallieerde soldaten zonder wapens van de stranden wegkwamen, geholpen door de meest uiteenlopende schepen, bootjes en jachten. Die evacuatie werd alleen maar mogelijk omdat de R.A. F. de Luftwaffe in die periode van een luchtoverwicht boven de stranden wist te weerhouden. Toen ook dat allemaal over was had de R.A.F. 450 jagers verloren en 362 vliegers. Dat was een geweldige klap voor het R.A.F. Fighter Command, dat onder leiding stond van air marshal Sir Hugh Dowding, die steeds het uitzenden naar Frankrijk van 'zijn' vliegtui gen verspilling had genoemd. Zouden de 4

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 4