De Hawker Hurricane, de meest talrijke Britse Duitsers nu terstond de stap over Het Kanaal maken, dan vreesde Dowding het ergste, hoe effectief hij de luchtverdediging ook had georganiseerd. Sedert hij medio 1936 com mandant van Fighter Command was had hij zich n.l. ingespannen voor een organisatie die uiterst effectief tegen luchtaanvallen zou moeten kunnen optreden. Hij stelde de hoogste prioriteit aan de opbouw van het radarwaarschuwingsnet; hij hamerde op een hogere vliegtuigproductie; hij spande zich in organisaties als Luchtafweergeschut, Royal Observer Corps (dit bestond uit vrijwilligers die als spotters optraden en vanuit diverse posten vliegtuigbewegingen in hun gebied moesten rapporteren), brandweer, ambu lances enz. meer op één lijn te krijgen, en de coördinatie te centraliseren. Maar bovenal eiste hij dat zijn veelal jonge vliegers beter werden geoefend. Daarbij wist hij, dat de toestroom van nieuwe jachtvlie- gers in die periode te gering zou zijn om een lange slijtage-slag tegen de Luftwaffe te winnen. jager. Door een gecombineerde inspanning was de sterkte van Fighter Command op 1 juli 1940 op 51 squadrons gekomen met voorts nog squadrons in opleiding. No 10 Group van Fighter Command met air vice marshal (avm) Brand moest West Engeland verdedi gen, No 11 Group met avm Park bewaakte Z en ZO Engeland, No 12 Group met Leigh Mallory deed dat voor de Midlands, terwijl No 13 Group N. Engeland te verdedigen kreeg. Daarvoor waren ca 700 jachtvliegtui gen met 1103 vliegers beschikbaar. LUFTWAFFE De Luftwaffe had in dat eerste jaar van de oorlog grote successen geboekt. Er werden ook verliezen geleden, die zoveel mogelijk werden gecompenseerd door een strategi sche reserve en een snel op toeren komende vliegtuigindustrie. De plannen voor de operatie Seelöwe voor een invasie in Engeland waren reeds maan den tevoren gemaakt, maar onderling was er onenigheid tussen de krijgsmachtdelen. Het 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 5