lukken. Dat gaf de Luftwaffe de indruk, dat Fighter Command niet veel meer zou kunnen opbrengen. Op dagaanvallen volg den nachtaanvallen, waartegen de R.A.F. in feite weinig kon doen, daar de Spitfires en Hurricanes dagjagers waren, ofschoon zij wel werden ingezet. Alleen de Bouton Paul Defiant had enig succes, zoöok een aantal Blenheims, die als nachtjagers fungeerden. Duitse verliezen bleven toenemen. Het zo begeerde luchtoverwicht werd niet verkre gen. Hitier gaf de Luftwaffe de schuld van het falen, speciaal Göring, zodat na veel geweifel de invasie van Engeland werd uitgesteld. Dat was 17 september 1940. Nog steeds hadden de Duitsers de hoop Engeland te kunnen binnenvallen. Nog steeds werden aken en andere schepen klaar gemaakt voor de overtocht. De bombardementen werden niet alleen overdag gedaan, maar vooral in de avond en 's nachts. Zij luidden de Blitz in, waarmee de Battle of Britain weieens wordt verward. De Batde of Britain werd op 31 october als beëindigd beschouwd, feitelijk ook door de Duitsers, die hun aanvallen op havens en strategische doelen concentreer den en vnl. 's nachts uitvoerden. Zij meen den in 1941 de invasie alsnog te kunnen doen. Zover is het nooit gekomen, want ofschoon Groot Brittannië het sedertdien zwaar kreeg te verduren, vooral door die nachtbombardementen, voerde het in 1941 de vliegtuigproductie verder op, werd het zonder wapens teruggekomen leger weer bewapend en werd het de uitvalsbasis voor het Tweede Front. Op die 31e oktober 1940 kon een balans worden opgemaakt. De Duitsers verloren sedert het begin van de Slag om Engeland 1800 vliegtuigen en meer dan 2500 man vliegend personeel. De R.A.F. verloor in diezelfde periode 1140 vliegtuigen en 481 vliegers, terwijl 422 van hen zo werden gewond, dat het grootste deel van hen niet meer zou vliegen. Zij zijn de mannen van wie Churchill zei: 'NEVER WAS SO MUCH OWED BY SO MANY TO SO FEW.' Dat was geen retoriek. Het was zo! Toch kleefden er aan die overwinning manco's. Die lagen veelal op het terrein van de te volgen taktiek. Dowding was met Park de mening toegedaan de jachtvliegtuigen selec tief te gebruiken en hen de lucht in te sturen, zodra een aanval werd gemeld via radar en andere posten. Het aantal uit te sturen jagers werd bepaald naar de geschatte grootte van de aanval. Leigh Mallory was door Bader (de jachtvlieger zonder benen) aangemoedigd zoveel mogelijk jagers meteen in de lucht te krijgen om Duitse vliegtuigen en andere doelen te belagen, hetgeen alras The Big Wing werd genoemd. Deze gedachte kwam van generaal Balbo van de Italiaanse lucht macht. Big Wing bracht ontegenzeggelijk successen, maar was ook soms uitgestuurd, terwijl Dowding hen elders voor een inter ceptie broodnodig had. Zo kon het voorko men, dat Duitsers vliegvelden van avm Park ongestoord aanvielen, zodat zij pas na de aanval tegenstand kregen. De ruzie tussen Leigh Mallory en Park liep zeer hoog op. Big Wing bleek tegen nachtaanvallen ook soms te werken. Een en ander werd aan de Air Council voorgelegd en zelfs Churchill be moeide zich ermee, met het gevolg dat Big Wing als aanvaardbare methode werd be schouwd en Dowding en Park in november 1940 moesten aftreden. Big Wing was in feite de voorloper van de z.g. fightersweeps, die de R.A.F. over West Europa inzette. Big Wing heeft menigeen een nare smaak gege ven. Dowding, die terecht de grootste bij drage had geleverd in de overwinning als de vooruitziende architect van Fighter Com mand en die later Lord werd heeft deze ruzie en zijn wegsturen en dat van Park eigenlijk nooit kunnen vergeven. In studies na de oorlog gemaakt is wel naar voren gekomen, dat Big Wing in de tijd van de Batde of Britain meer verliezen aan eigen zijde heeft veroor zaakt dan nodig waren en bij de heersende precaire situatie een te groot risico gaf, dan verantwoord. BLITZ De Batde of Britain vloeide dus over in de Blitz, die tot mei/juni 1941 in alle felheid zou blijven duren en gericht was op steden zoals Birmingham, Coventry, Londen, Ports mouth, Liverpool etc. Zulke aanvallen wer den met 600 tot 700 bommenwerpers uitgevoerd. Maar de tegenstand nam toe, 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 7