Dornier DO-24K. Met deze vliegboot voerde marinevlieger H.V.B. Burgerhout (RWMO) een groot aantal oorlogsvluchten uit in de strijd tegen Japan 1941-1942. doen. Onverwijld startte hij weer en ging met zijn Dornier de Japanner achterna, die hij na veel moeite wist te benaderen en te bestoken. De Japanner wist de Dornier echter te beschadigen, zodat wellicht het enige lucht gevecht tussen twee vliegboten moest wor den afgebroken. Het wordt in de luchtvaart nog altijd uniek genoemd. Misschien had de Dornier nog wel een kans tegen een Japanse vliegboot. Dat was echter nagenoeg niet het geval tegen Japanse schepen en jachtvliegtuigen. Toch kreeg de groep vliegtuigen van Burgerhout op 23 december 1941 opdracht om de Japanse vloot bij Davao te bombarderen. Zo'n opdracht zou nu als onwerkelijk moe ten worden gekwalificeerd. Toen werd die echter uitgevoerd en was de commandant Burgerhout de mening toegedaan, dat het wellicht zou lukken. Er werd gebombar deerd, er werden jagers ontmoet, zodat een van de kisten een noodlanding moest ma ken, waarop Burgerhout meteen naast het wrak landde en de bemanning naar hun steunpunt Tondano in Celebes terugbracht. Tondano werd kort daarop aangevallen, een Dornier bleef over. Daarna werd de groep vliegtuigen van Burgerhout uitgerust met Catalina vliegbo ten. Prima kisten, maar zeker ook niet opgewassen tegen Japanse jagers en scheeps geschut Voortdurend werd er verkend, er moest worden teruggevallen op Java naar mate de vijand naderde. Dat bracht Burger- houts groep in Tjilatjap, waar wij, adelbors ten op 1 maart 1942 na een wat avontuurlijke treinreis waren aangekomen. Op de kade zagen wij activiteiten. Er werden vliegtuigen in elkaar gezet. Tegen de avond van 2 maart 1942 hing een ieder van ons over de railing van de Kota Baroe om het starten van een Catalina gade te slaan. Op die dag begon in feite mijn eerste contact met Hugo Burger hout, want hij vloog voor ons een verken ning, die misschien ertoe heeft bijgedragen, dat de Kota Baroe de Japanse vloot wist te vermijden en wij veilig in Colombo aankwa men en daarna naar Engeland konden gaan Pas daar, in eind 1943, hoorde ik van hem, dat hij die patrouille had gevlogen. Ondertussen ging de oorlog in die maartda gen van 1942 verder. Er was een valse hoop, dat Java was te behouden. Zo vloog Huug Burgerhout een van die vliegtuigen een 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 10