Boston bommenwerper van de kade van Tjilatjap naarTasikmalaja. Hij had nog nooit zo'n kist gevlogen, had niet eens pilot's notes bij de hand, maar met enige hulp van een Amerikaan besloot hij het toch erop te wagen erop rekenend, dat de kade juist lang genoeg was en nogal een eind boven water lag. De strijd was toen al eigenlijk gestreden, maar niet voor Burgerhout, niet voor Witholt en zovele anderen. Met enige moeite keerde Hugo Burgerhout terug in Tjilatjap, dat aangevallen werd en waar maar 1 bruikbare Catalina overbleef. Daarmee werd het maxi maal aantal passagiers meegenomen en startte hij voor een vlucht naar Australië. Van daar ging hij naar Ceylon,om daar tot medio 1943 bij 321 squdron op Catalina's te vliegen en soms ook wat andere vliegtuigen, tenminste als de R.A.F hem daartoe de kans gaf. Bij 321 squadron verveelde hem de lange vluchten over de Oceaan. Hij juichte een plaatsing naar Engeland dan ook toe, waar hij bij 320 squadron commandant zou worden. In squadron 320 was n.l. de com mandant Bakker boven Brest neergeschoten. Zijn hele formatie Mitchells was uit elkaar geslagen. Op die dag, de 25e oktober 1943, kwam ik als jong ventje bij 320, verbaasd staand dat na zo'n calamiteit een ieder niet rouwde, maar aan de bar stond en met luide stemmen sprak, wie de nieuwe commandant zou worden. Dat was voor een aantal weken een vraag. Het werd Burgerhout, tijdelijk hoofd officier vlieger der 2e klasse, dus overste.Bij zijn aankomst zei hij met weinig omhaal wat hij van ons verwachtte:4Wij zijn in de oorlog om die te winnen. Dat stelt harde eisen aan mens en materieel. Sommigen van U kun nen of willen dat niet meer opbrengen, meldt U zich dan bij mij, opdat ik voor U elders mijn best kan doen, maar wachten kunnen we niet te lang, want dit squadron moet een team zijn zonder achterblijvers.' Op slag veranderde de sfeer. Dat was zeer te merken, toen ik terugkwam van een Operational Training Unit met mijn be manning Vijzelaar. Op Dunsfold vroeg Burgerhout mij zijn waarnemer te worden. Dat is dan ook gebeurd, een jonge onervaren knul, die vloog met een ervaren doorgewin terde figuur. Maar alras werkte onze beman ning, onder wie de onvolprezen Hans van Lingen en Goudeketting als een team. Onze eerste operatie was naar IJ muiden. Opmer kelijk was de rust, die Burgerhout ons gaf, toen het flak rond ons was. De operationele waarde van 320 groeide met de dag. Het squadron was in korte tijd een team gewor den. Vele malen stond Burgerhout met beman ning op de Battle Order als leider van een operatie. Bij briefingen was hij kort, zakelijk, maar ook aanmoedigend. De invasie stond voor de deur. Wij oefenden nachtvliegen, ook in formatie. Dat was met een Mitchell geen sinecure. Burgerhouts inbreng deed dat eindigen, nadat ook wij de uidaatgassen van een voorvliegende Mitchell hadden geroken en haast op onze kop lagen. Jammer dat er bij een ander squadron eerst een paar kisten tegen elkaar moesten vliegen. Operational Fatigue is de Engelse benaming voor een gevoel dat zich van iemand in de oorlog meester maakt, waardoor hij onder grote spanningen niet meer goed functio neert. Je loopt daarmee niet te koop, maar moet er doorheen worden gehaald. Op 29 mei 1944 bombardeerden wij een fout doel. Burgerhout zond mij voor enige rijd met vakantie. Reeds op 4 juni 1944 's avonds laat lag er een telegram om direct terug te komen. Toen ik mij 's morgens vroeg bij hem meldde zei hij: Tk voel dat er wat staat aan te komen en dat wil ik alleen maar met jou in de bemanning meemaken.' Die middag vlogen wij weer, in de nacht ook, maar toen boven Normandië. De invasie beleefden wij ten volle, zij het dat het slechte weer die eerste nacht het bombarderen belemmerde. Talloze vluchten voerde het squadron daarop uit, vele keren geleid door de squadron-commandant Boven vijandelijk gebied was hij, zoals gezegd, beheerst en de rust zelve, zeker wanneer er op ons werd geschoten. Een aantal keren bestreden wij zijn visie. Dat accepteerde hij dan zonder veel omhalen. Steeds gaf hij Leiding met een hele grote L. Zelfs als een kist was geraakt en een nood- 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 11