Marinevlieger H.V.B. Burgerhout (RMWO), twe het 320 Squadron MLD in Engeland 1942-1 landing moest maken, had hij tijd voor een aanmoedigingEr waren verliezen, teveel. Die deden hem besluiten om minder 'maximum efforts' te vragen. Per slot van rekening waren sommige bemanningen al sedert het begin van de oorlog in de weer. Dat begeerde de station commander niet. Burgerhout zou eerder weggaan. Het mag als een uniek feit worden beschouwd, dat het gehele squadron daarop besloot zich achter de commandant te scharen: 'Als hij weggaat vliegen we niet' werd aan No 2 Group en Londen gemeld. Dat deed de commandant van 2 Group AVM Embry, Sir Basil en vice admiraal Termeijtelen terstond naar Duns- fold reizen. Er werden gesprekken gevoerd. Embry was een man van snel beslissen. Burgerhout zou zijn tour afmaken, persoon lijke stafofficier van AVM Embry worden en terugkomen. Hij werd tegelijk voorgedragen voor een immediate DSO, de Distinguished Service Order for his outstanding qualities as squadron commander in war Helaas vermeldt de geschiedenis van de Kon. Marine niets over deze toch onvergetelijke b van links, was geruime tijd commandant van en belangrijke episode. Zou het echter zijn uitgelopen op een commissie en verhoren, of zelfs krijgsraad, met veel papieren, dan had het wellicht nu nog aandacht gehad. Maar zo ging het in de oorlog niet, zeker niet bij AVM Embry, die altijd achter zijn mensen stond. In september 1944 kwam Burgerhout bij het squadron terug, nadat Officier vlieger der 1 e klasse Jopie Mulder, van huis-uit van de Koninklijke Landmacht, het commando had gevoerd. Aldus maakten we Arnhem mee, bombardeerden we met wisselend succes allerlei doelen. Onze laatste operaties waren gericht op het Ardennenoffensief van Rund- stedt. Ondertussen was er tussen waarnemer en commandant een heel nauwe band ge groeid. Soms ging dat niet heel erg ge smeerd, zoals tijdens een oefening voor de invasie, toen de waarnemer vergat de met roet gevulde papieren bommen met een extra-vertraging af te werpen, zodat niet de oefenende invasietroepen de zwarte piet werden, maar daarentegen de aanschouwen- 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 12