de bevelhebbers. Na een woedeuitbarsting mocht ik zijn waarnemer blijven, en werd diezelfde middag gevraagd met hem op het veld wat vroege champignons te gaan zoe ken. Van dat gekruip heeft een groot deel der officieren bij hun maaltijd mogen genieten. De nauwe band tussen commandant en squadron was heel veel te merken. Dat was zeker in de lucht zo, maar ook op de grond, ook toen hij eind juni 1944 door hoog en laag uitgegeten werd, na het beëindigen van zijn eerste tour. Dat was ook daarna zo, toen hij in Meisbroek de beste accomodatie voor 320 opeiste. Dat was ook zo toen hij spingiftig besloot naar Londen te vliegen, omdat na aankomst te Meisbroek onze oorlogstoelagen werden ingehouden, daar die alleen maar bestemd waren voor basering in Engeland. Hoewel de minister het druk had, wist Burgerhout, gekleed zoals wij toen waren in R.A.F. batde dress met marine-uitmonsteringen, de ad judant meteen te overrompelen, was er een kort en heftig gesprek en gingen wij met een koffer vol geld terug naar Meisbroek. Ik vond het een zware koffer. Met 80 operaties bij 320 eindigde Burger hout even na Kerstmis 1944 zijn tijd bij 320. Vergeleken met de voorgangers voor Bakker, die in eenzelfde tijdsbestek tijd niet meer dan 16 operaties vlogen, is dat opmerkelijk. Burgerhout was oorlogscommandant, op en top. Dat was zijn opvolger Witholt ook, die niet voor hem onderdeed, doch die minder zwart-wit was ingesteld, die zijn mening op wat gemoedelijker wijze ook overtuigend weergaf, zonder daarmee aan sterkte van karakter te kort te doen. Na 320 ging Burgerhout naar de Empire Test Pilot School, waar hij de meest uiteenlopen de vliegtuigen vloog. Daarna was hij even bij de Luchtstrijdkrachten, waar de grote ver wachtingen, die toenmalige directeur Aler hem en zovelen van ons voorspiegelde, hem niet mochten verleiden het militaire pak aan te houden. Aldus begon hij een Luchtvaartbedrijf in Engeland, waarmee hij meedeed aan de luchtbrug voor Berlijn, om vervolgens bij Fokker te komen. In februari 1953 was de watersnood. Ter stond belde hij me, zeggend: 'Er is werk aan de winkel, ik ga met de S-13 bij de waters nood helpen. Je komt toch mee?' Aldus maakten we een aantal vluchten over het rampgebied. Eén ervan vertel ik U. Dat was toen we een baal hooi uitwierpen bij een paard, dat wezenloos op een klein stukje land stond dat verder was omgeven door woelig water. De volgende dag zouden we even gaan kijken. De baal was er nog, het paard lag erbij; we hadden onze vriend niet meer kunnen redden. Dit typeert Burger hout Bij Fokker werd Burgerhout hoofdinvlieger, toen Gerben Sonderman omkwam. Daarom vloog hij in november 1954 het prototype van de Friendship in en schreef zodoende ook na de oorlog luchtvaart-geschiedenis. Met de Friendship trok hij over de hele wereld. Het succes van dat vliegtuig is mede door zijn inzet van toen te danken. Op een dag zei hij met vliegen testoppen. Na nog een tijd bij Marketing van de Friendship geweest te zijn, besloot hij het bedrijf van zijn vader, Burgerhout Zoon nieuw leven in te blazen. Dat gebeurde eerst met een briesje, maar werd al gauw een storm, waarbij heel andere problemen zich bij hem aandienden, dan wij in de oorlog gewend waren. Gevestigd te Assen floreerde het bedrijf, vooral door zijn inzet, zijn voorbeeld aan zijn medewerkers, die evenals wij uit 320 het soms niet gemakkelijk hadden. In die tijd was hij een actief lid van de metaal werk geversorganisatie. Toen besloot hij zich terug te trekken en in Frankrijk te gaan wonen. Onze contacten bleven. Soms kwam hij 3 weken bij mij logeren en werd er heel wat teruggeblikt en vooruitgekeken. Dan toonde hij ook zijn culinaire kwaliteiten, maar ook vooral zijn vriendschap en trouw, ja soms ook zijn wispelturigheid. Nog hoor ik hem ook in die dagen boos worden over het feit, dat hij zijn eerste onderscheidingen moest inleveren voor het ridderschap der Militaire Willems-Orde, overigens een niet erg begrijpelijke zaak. Maar als de Majesteit het zo vindt, dan is dat 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 13