Hitler in Duitsland. Coastal Command telde toen 8 squadrons met 6 verschillende typen vliegtuigen, waarvan het gros verouderd was. In 1937 ging het hoofdkwartier van Lee-on- Solent naar Eastbury House bij Northwood, waar het ook gedurende de oorlog bleef. Bij de oorlogsverklaring in september 1939 was Coastal Command gegroeid tot een sterkte van: 300 Avro Ansons, lichte 2-motorige kustverkenners, 30 Vildebeest 1-motorige tweedekker verkenners, 53 nieuwe Lockheed Hudsons, 17 Saro London vliegboten, 9 Stranrear vliegboten, beide meermotorige verouderde tweedekkers en de nieuwe Sun derland 4-motorige vliegboot. Dat lijkt een aanzienlijk aantal, de vlieggereedheid was in de eerste tijd echter bedroevend. Van belang is hier de Hudson, die uit een passagiers vliegtuig op aanwijzing van de R.A.F. in korte tijd door Lockheed tot maritieme verkenner/bommenwerper was verbouwd en toen als een modern vliegtuig van zijn soort gold. Alleen de Sunderland zou van wege zijn bereik (meer dan 13 uur) echter als oceaan verkenner kunnen doorgaan. De totale bezetting van Coastal Command bedroeg in die tijd ca 10000 man, verspreid over 4 Groepen (No. 15 te Plymouth, No. 16 te Gillingham, No. 17 te Gosport en No. 18 te Pitreavie, Schotland) met een 8-tal vlieg- bases. Tegen december 1941 was het totaal gestegen naar ca. 65750 mannen en 6225 vrouwen en waren er 6 Groepen, 3 wings en 33 vliegbases. Hoofdtaken van Coastal Command waren 'general reconnaissance and attack': be scherming van de scheepvaart, operaties tegen onderzeeboten en andere vijandelijke scheepvaart en mijnen leggen. In 1941 werd de Opsporings- en Reddingsdienst (Air Sea Rescue, later Search and Rescue) onder Coastal Command gesteld. In het eerste jaar van de oorlog kon eigenlijk niets anders worden gedaan dan de convooien die langs de kust voeren enige bescherming te bieden. De Sunderlands werden toen ingezet om de convooien in de Adantische Oceaan be scherming te bieden. Met de bewapening was het treurig gesteld. De Anson kon een 50 kg bom meenemen en had een Lewis machinegeweer uit WO I in een handbe diend koepeltje. Zo'n bom zou zelfs bij een voltreffer een U-boot niet eens tot zinken brengen. De Sunderlands en Hudsons wa ren beter uitgerust, maar de meegevoerde 250 lbs bommen waren alleen maar dode lijk, wanneer zij niet verder dan 3 meter van een U-boot ontploften. Maar met de verdere uitbreiding kwamen ook betere vliegtuigen en wapens. Dat was te wijten aan het feit, dat de Slag om de Adantische Oceaan steeds grimmiger werd en de verliezen van schepen desastreu ze vormen begonnen aan te nemen. De Britse Marine kon ondanks geweldige bouw programma's, ondanks de overname van 50 Amerikaanse torpedojagers, ondanks een verbeterd convooisysteem de U-boot zonder de hulp van vliegtuigen niet aan. Bij het Air Ministry heerste echter een streven zoveel mogelijk zware bommenwerpers en jacht vliegtuigen te bouwen. Een deel van de staf beschouwde Coastal Command van onder geschikt belang en werd daarbij heftig gesteund door air marshal Harris, Bomber Harris, die de dreiging ter zee terwille van de opbouw van zijn bommenwerper-potentieel ondergeschikt achtte. Doordat nieuwbouw scheepverliezen echter niet meer kon bij benen moest uiteindelijk Churchill de prio riteit die hijzelf aan bommenwerpers had gegeven wijzigen, zodat Coastal Command een aantal zware bommenwerpers van Bomber Command tot woede van Harris als maritieme patrouille vliegtuigen ging exploi teren. Dat betekende dat in het bommen- ruim extra tanks werden ingebouwd om het bereik van deze vliegtuigen te vergroten. Daar de Halifax minder bommenlast kon meenemen dan de Lancaster werden Halifax squadrons vooral naar Coastal Command overgeplaatst. Omscholing van bemanningen voor hun maritieme taak werd op z.g. maritime reconnaissance units verricht Dat was overi gens broodnodig, ook voor bemanningen, die van Bomber Command afkomstig wa ren. Navigeren over zee zonder enig vast herkenningspunt op de grond vraagt immers om een heel andere aanpak. Een welkome aanvulling waren ook de in 1942 van de VS overgenomen Vliegende Forten, B-17's, die 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 15