*ü«r Vijf squadrons Mosquito's stonden binnen Coastal Command ter beschikking voor PRU taken. plus nog eens 13750 vrouwen. Bases waren over de gehele wereld verspreid. Coastal Command is een tijd lang door de z.g. glamour boys van de R.A.F. dejachtvlie- gers, maar ook door de mannen van Bomber Command een 'soft' command genoemd. Dat mag dan wel zo zijn geweest, wanneer men op geringe hoogte eindeloos de oceaan afspeurde, het mag ook zijn, dat sommige bemanningen pas na 1000 uur vliegen een vijand zagen, het feit is er echter, dat juist omdat die eenzame, Mulle' verkenningen er waren, de vijand veelal onder water moest blijven. Toen de U-boot werd voorzien van een schnorkel echter veelal onder water kon blijven en sonoboeien en andere opspo- ringsapparatuur in dienst kwamen kwam daar uiteraard verandering in. Maar van een ieder bemanningslid werd ook dan een eindeloos geduld gevraagd om het kat-en-muis spel naar eigen hand te zetten. Ter afwisseling werd al spoedig bemannin gen een mogelijkheid geboden binnen Coastal Command naar een ander, meer actie ziend, squadron te gaan. Aldus mag men Coastal Command niet vanwege de langdurige, veelal saaie verken ningen als zodanig typeren. Vergeten wor den dan de anti-shipping strikes, waarbij het er heter aan toe kon gaan, dan bij menige opdracht boven bezet Europa. Vergeten mogen ook niet worden de gevechten tussen onderzeeboten met mitrailleurs en kanon nen tegen een eenzame Sunderland of Liberator, of ander toestel. De verliezen spreken voor zichzelf: Gesneuveld (killed in action): 5863 Vliegongelukken (training, en vooral slecht weer): 2261 Krijgsgevangenen: 498 Gewond: 2086 Missing en gedood door andere oorzaken: 85. NA OORLOGSE ONTWIKKELING R.A.F. Coastal Command eindigde de oor log met een operationele eerste lijn sterkte van 51 squadrons (ca 760) vliegtuigen en 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 18