1919: Non-stop over de oceaan in 16 uur Marine zouden de oefeningen en operaties nimmer zulk een gunstig resultaat hebben geoogst. De samenwerking, die nu al over de 50 jaar duurt kan het best gekenschetst worden door een uitspraak van een CinC Coastal Com mand: 'We shall never forget that you Dutchmen in your and our darkest hours contributed so generously and gallandy to the worthy image we have earned in the War and that you continued to do so through the years thereafter.' Van der Kop, nov. 1990 Bronnen: R.A.F. handbook, History R.A.F., Right of the Line, enz. enz. Tegenwoordig wordt het als volkomen normaal ervaren dat er dagelijks honderden vliegtuigen - zowel civiele als militaire - in diverse richtingen over de Adantische Oceaan vliegen. De moderne mens is aan het snelle en comfortabele luchtverkeer van vandaag gewend geraakt en aanvaardt het als iets vanzelf sprekends. Ruim zeventig jaar geleden, na het beëindigen van de Eerste Wereldoorlog, was dat anders. Motorgeronk was er boven de grote waterplas niet te horen, evenmin waren er condensstrepen te zien. Het overbruggen van de oceaan was toen nog iets, waarover in vliegerskringen alleen maar kon worden gefantaseerd; niemand durfde het aan om met de toenmalige primitieve vliegtuigen zo'n riskante vlucht te ondernemen. Totdat in het vooijaar van 1919 de 'Daily Mail' een prijs van 10.000 pond sterling uidoofde voor de vlieger, die als eerste het noordelijke gedeelte van de Adandsche Oceaan zonder tussenlanding zou overste ken. Tien jaar daarvoor had dezelfde Lon- dense krant duizend pond sterling betaald aan de Fransman Louis Blériot, nadat deze met z'n fragiele ééndekkertje het dertig kilometer brede Kanaal had overgevlogen. Zo verleidelijk was de uitgeloofde prijs, dat er in 1919 niet minder dan elf vliegtuigen en bemanningen - tien Britse en één Ameri kaanse - gereed stonden om de grote oversteek te wagen. Eén van deze toestellen was een Vickers FB 27 'Vimy' bommenwerper, welke in juli 1917 tijdens een vergadering van de Air Board (het latere Air Ministry) door Vickers' chef ont werper R.K. Pierson als ruwe schets op een kladje papier was gezet. Slechts vier maan den later - op 30 november - koos het prototype van de 'Vimy' voor het eerst het luchtruim. In standaard uitvoering had de machine een totaalgewicht van 5.660 kg. Inclusief de brandstof bedroeg het gewicht van de lading 2.265 kg. Bij een kruissnelheid van 160 km/u kon de 'Vimy' elf uur in de lucht blijven. In totaal verlieten er 1.100 exemplaren de fabriekshallen. Van de na oorlogse productielijn werd het dertiende toestel uitverkoren voor de transadantische vlucht. Alle militaire apparatuur werd ver wijderd; de brandstofcapaciteit werd van 2.340 liter opgevoerd tot 3.930 liter, waar door het mogelijk werd om een afstand van 4.000 km af te leggen. Na de aangebrachte wijzigingen was het startgewicht opgelopen tot 6.340 kg. De 'Vimy' was uitgerust met twee 12-cilinder watergekoelde Rolls-Royce'Eagle' lijnmoto ren, waarvan de cilinders in twee rijen van zes onder een hoek van 60 graden ten opzichte van elkaar stonden. Deze in 1914 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 21