Nog onkundig van de moeilijkheden, waar mee zij te kampen zouden krijgen, poseren Alcock en Brown voor de start bij hun 'Vimy'. ontworpen motor leverde aanvankelijk 200 pk bij een toerental van 1.300 per minuut In 1919 was de ontwikkeling ervan zodanig gevorderd, dat er bij 2.000 toeren per minuut een vermogen van 360 pk beschik baar was. Een toename van 80% en dat terwijl het gewicht nauwelijks was toegenomen. Met deze Vickers 'Vim/ hoopten de Engelse vliegerofficieren kapt. John Alcock en lt. Arthur Whitten Brown de veelbegeerde prijs binnen te halen. Zij rekenden erop de vlucht van St. John s op New Foundland naar Londen zonder tussenlanding te volbren gen. Hoewel anderen zich eerder dan Alcock en Brown in het grote avontuur stortten, moesten zij door pech hun pogingen voor tijdig staken. De eersten waren majoorJ.C.P. Wood en capt C.C. Wyllie, die op 18 april 1919 met een Short 'Shamrock' vanuit Holyhead in Ierland vertrokken. Ver kwa men zij echter niet, want op slechts tien kilometer uit de kust moesten zij door motorstoring een noodlanding maken in de Ierse Zee. Om van de extra snelheid, veroorzaakt door de heersende westenwind, te kunnen profi teren, gaven de andere deelnemers er de voorkeur aan vanuit New Foundland te vertrekken. Op de dag af een maand later kraakten de Engelsen F.P. Raynham en capt. C.W.F. Morgan hun Martinsyde tweedekker tijdens de start op het vliegveld van St. John's. Hun vliegtuig bleek overbelast. Wonder boven wonder kwamen de vliegers geheel ongedeerd uit de wrakstukken te voorschijn. Allerminst afgeschrikt door dit ongeval verhief nauwelijks een uur later de Sopwith 'Adantic' van de Australiër Harry G. Hawker en de Engelsman Lt. Comm. Kenneth Mackenzie-Grieve zich in de lucht, na een aanloop van zeven honderd meter. Aanvankelijk verliep alles naar wens, maar halverwege moesten zij een noodlanding op het water uitvoeren. Het Deense stoomschip 'Mary' pikte hen op. Deze bittere pil werd door de 'Daily Mail' verguld met een troostprijs van 5.000 pond sterling. Wekenlang gebeurde er niets en begon het erop te lijken dat geen der andere deelne mers de moed kon opbrengen het grote waagstuk te ondernemen, totdat op 14 juni 1919 het bericht de wereld werd ingestuurd, dat Alcock en Brown om 11 uur 38 plaatse lijke tijd vanuit St. John's de reis hadden aangevangen. De zware, tot berstens toe met benzine en olie geladen 'Vimy' was vlot van het vliegveld losgekomen. Met de aanwezige brandstof zou de drie duizend kilometer lange tocht juist gehaald kunnen worden. De vliegers rekenden op een flinke staartwind en inderdaad, direct na de start kregen zij hulp van een krachtige noord-westen wind. De mannen genoten een redelijk comfort omdat het toestel was voorzien van een gesloten cockpit. Brown, die de navigatie voor z'n rekening nam, had een behoorlijke ruimte om met z'n instrumenten te werken en z'n kaarten uit te spreiden. De weersomstandig heden waren niet ideaal, de 'Vimy' moest tussen twee wolkenlagen door vliegen, waar door Brown het niet bepaald gemakkelijk had met de navigatie. Urenlang zat Alcock achter het volant. De lucht was rustig en de besturing kostte hem 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 23