14 Juni 1h \9 i^vel<f*vanCSt °John,s^op,^ew-FounSandV?^ttenrTiujr en zevenentwintig minuten later en 3.042 km verder zullen zij landen bij Clifden in Ierland. weinig inspanning. De beide Rolls-Royce motoren liepen als naaimachines. Geleide lijk begon de nacht te vallen. Na ongeveer acht uur vliegen weigerde plotseling de linker motor. Alcock had niet de indruk, dat de storing een mechanische oorzaak had. Eerder dacht hij aan ijsvorming in de luchtinlaat van de carburateur. Hij besloot een oud trucje toe te passen, dat in situaties als deze wel eens helpen wilde, de gastoevoer afsluiten en dan plotseling vol gas geven. Toen dit niet het gewenste resultaat gaf werd de toestand bepaald ongeriefelijk voor de twee mannen, want op één motor kon de machine onmogelijk in de lucht blijven. Het was Brown, die er iets op vond. Zonder ook maar een moment te aarzelen klom hij uit de cockpit en liet zich op de linker ondervleugel van de tweedekker zakken. Een sterke, ijskoude luchtstroom sneed hem de adem af en dreigde hem omver te blazen. Met de spandraden als houvast worstelde hij zich moeizaam naar de onwillige motor. Alcock had moeite de 'Vimy' onder controle te houden omdat de zich op de vleugel be wegende Brown een wisselende weerstand opriep. Met een zaklantaarn probeerde Brown in de luchtinlaat te schijnen, maar de slingeringen van het vliegtuig maakten dat onmogelijk. Met een zucht borg hij de zaklantaarn maar weer op. In het donker en zonder bescherming tegen de koude wind onderzocht hij met z'n hand de carburateur en inderdaad, er had zich ijs in de inlaat gevormd, maar nog zo weinig, dat hij het met de hand kon wegkrabben. Gelukkig pakte de motor weer op, zodat alles weer normaal leek. Nauwelijks was hij in de cockpit teruggekeerd of de motor liet het opnieuw afweten. Onverdroten ondernam de dappere Brown nogmaals de moeizame tocht om het opnieuw gevormde ijs uit de carburateur te verwijderen. Nog ettelijke keren stopte de motor en steeds weer 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 25