opnieuw moest Brown het gevaarlijke karwei herhalen. Na een schier eindeloze nacht zagen de vliegers in het oosten de zon opkomen. De temperatuur begon te stijgen met als gevolg, dat verdere ijsvorming achterwege bleef. Ondanks alle ontberingen had Brown gedurende de nacht toch nog kans gezien om door gaten in het wolkendek met z'n sextant sterren te schieten en zo de juiste positie van de 'Vim/ vast te stellen. Om acht uur Engelse tijd kon de Ierse kust niet ver meer af zijn. Alcock liet het toestel dalen tot het op drie honderd meter onder de wolken uitkwam. Het weer begon intus sen onstuimiger te worden en de mannen vreesden, dat zij door de veranderde wind richting uit de koers zouden raken. Tot overmaat van ramp begon één van de motoren weer onregelmatig te lopen. Hoe wel er van ijsvorming nu geen sprake kon zijn werd het oude trucje van gas afsluiten en dan weer vol gas geven weer toegepast en ja, de motor liep weer als een zonnetje. Het duurde echter niet lang of de motor begon opnieuw kuren te vertonen. Brown stelde voor om weer naar de motor te kruipen om te zien wat er aan de hand was, maar Alcock wees dit van de hand. Mocht de motor werkelijk beschadigd zijn, dan zou een reparatie in de lucht toch niet mogelijk zijn. Op datzelfde ogenblik merkte Alcock, dat de golven van richting veranderden, wat betekende dat de kust niet ver meer af kon zijn, al konden ze hem nog niet zien. Enthousiast begonnen ze elkaar op de schouders te slaan, ze schreewden tegen elkaar, maar konden door het dreunen van de motoren niets verstaan. Na zoveel uren van spanning moesten ze even hun gemoed luchten. Spoedig hadden de beide Britten zich weer in bedwang. Nog steeds bestond de dreiging van een noodlanding op zee, want de rechter motor bleef onophoudelijk sputteren. Na minuten, die uren leken te duren, kwam de kustlijn in zicht en opge lucht, dat het ergste nu voorbij was, drukten ze elkaar de hand. Brown raadpleegde de kaart van Ierland en toen bleek, dat ze de kust op enkele kilometers afstand van Clif den passeerden, precies zoals was gepland. Hoewel Londen het einddoel was, besloten Bij Clifden in Ierland herinnert dit monument er aan dat Alcock en Brown op deze plaats, na een succesvolle vlucht, hun geforceerde landing maakten. ze - genoodzaakt door de defecte motor - hier de machine te laten landen. Het doel om de Atlantische Oceaan te bedwingen, was bereikt. Na enig zoeken vond Alcock een geschikt stuk grasland waar hij de 'Vimy' kon neerzetten. Terwijl Alcock een bocht maakte om het toestel op de wind te brengen, liet de onwillige rechter motor het geheel afweten. Snel handelen was nu geboden. Alcock bracht de machine aan de grond, maar stootte daarbij vrij onzacht op de hobbelige grasvlakte. Het landingsgestel werd wegge slagen en de 'Vimy' ging op z'n neus staan. Geestelijk en lichamelijk uitgeput maar ongedeerd klommen de mannen uit hun zwaar beschadigde vliegtuig. Over de gehele wereld werd het nieuws van 26 L

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 26