Donateursdag 1990 - record opkomst Voor de donateurs nog even een waarschuwing. Uw deelnemerskaart 1991 zal niet in het eerste nummer van de Nieuwsbrief worden bijgesloten. Deze wordt U afzonderlijk met een acceptgiro voor de bijdrage 1991 toegezonden. Voor diegenen die hun bijdrage '91 reeds hebben gestort behoeven deze girokaart niet ingevuld op te sturen. Mag natuurlijk, graag! U allen een erg goed jaar toewensend. In de nabeschouwing van de donateursdag 1989 sprak ik van een record aantal vrienden' dat acte de présence had gegeven. Zaterdag, 17 november j.l., werd dat record echter gemakkelijk gebroken. Toen kon het bestuur ruim 180 deelnemers aan ons jaarlijks treffen verwelkomen. In dat grote aantal zaten nogal wat vrienden die voor een eerste en hopelijk niet laatste kennismaking in ons midden waren. Een eerste verschijnen in de vriendenkring was het ook voor Lt-Kol. Botma, sinds 1 januari 1990 directeur MLM. Waarderende woorden voor onze stichting, voor de steun en goede samenwerking en vooral aan zijn terugblik op het afgelopen museumjaar. Hierin vielen op de vele, in aard zeer verschillende evenementen zoals boekpresentaties, reünies i.v.m. de herdenkingen 1940 en 1945, thema-exposities etc. De conclusie moet zijn dat veel invalshoeken naar de fraaie historische ambiance van het MLM leiden. Een goede zaak voor de promotie van ons museum. Eenzelfde beeld kan ook voor 1991 worden verwacht. Voor de collectie blijft de hoop gevestigd op de overdracht van de Seahawk die nu nog, geheel opgeknapt, op het MVK Valkenburg logeert Geprobeerd zal worden om de 'bailout' presentatie in de ir. Vreeburghal voor de niet-insider van deze materie begrijpelijker te maken. Voor de toekomst is een derde hal voor expositie en opslag zeer wenselijk. De mogelijkheid een Dornier vliegboot te bemachtigen wordt thans geblokkeerd omdat geen onderdak voorhanden is. Met het 25-jarig jubileum van het MLM en de 80ste verjaardag van de KLu in 1993 zou hier een prachtig project kunnen liggen, aldus Overste Botma. De tijd rond de lunchpauze werd goed besteed met het rondkijken in de steeds boeiende expositie met daarbij veel belangstelling voor onze prachtige nieuwe museumshop 'De Brik', het bijpraten met oude en nieuwe vrienden onder een drankje en met de verloting, die dankzij enthousiaste deelname qua opbrengst ook voor een record zorgde, 's Middags namen de heren Van der Heiden en Verspoor, oud vliegers van resp. 18 Squadron en 120 Squadron van de ML/KNIL, ons mee naar de periode eind 1942 tot de capitulatie van Japan in 1945 Majoor b.d. Van der Heiden vertelde over de inzet van het 18de vanaf verschillende bases in Australië en over zijn vaak spannende ervaringen tijdens de vele operationele vluchten tegen Japanse doelen. Zo ging hij uitvoerig in op de succesvolle aanval op 17 november 1943 (dus precies 47 jaren geleden) met drie Mitchells op een escortevaartuig. Eén aspect uit een boeiend betoog over de belangrijke rol die het squadron in geallieerd verband in het Verre Oosten heeft gespeeld. Generaal b.d. Verspoor releveerde de lotgevallen van 120 Sq, eerder wel het 'vergeten squadron' genoemd tijdens omzwalkingen van Canberra naar Potshot, dan weer Canberra, Merauke en tenslotte Biak, begonnen als jager-interceptie squadron gericht tegen een mogelijke Japanse invasie van Australië, werden in het voorjaar 1945 vanaf Biak met de P-40 als jagerbommenwerper 'mopping-up' operaties gevlogen. Eerst toen 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 6