De eerste Messerschmitt 109, die in mei '40 werd neergeschoten (N.B. door de Marine) was er sprake van een volwaardig squadron. De woorden van de spreker herhalend, een 4wat droevig verhaal' van niet te beste leef- en werkomstandigheden en schaarste aan materieel; van dompers op het moreel van de bemanningen door, naar het wel leek, steeds weer gemiste kansen als gevolg van het feit dat het squadron zich in de coulissen bevond van het zich alsmaar verwijderende strijdtoneel. Beide sprekers verdienen onze waardering voor hun bijdrage over het wel en wee van twee onderdelen van de militaire luchtvaart, die m.i. voor velen tot nu toe onderbelicht bleven. Natuurlijk is er in boeken aandacht besteed aan hun verrichtingen. Wij kregen het die middag uit de eerste hand en vanuit de persoonlijke betrokkenheid die de materie voor ons deed leven. Ik meen dat de donateursdag 1990 geslaagd mag worden genoemd. Niet alleen de onderwerpen van de verschillende inleiders, maar ook de mogelijkheid om contact te krijgen met nieuwe en herinneringen op te halen met oude 'vrienden' bepalen de aantrekkelijkheid van zo'n dag. Wij zullen er zeker naar streven de goede traditie voort te zetten. Tenslotte onze hartelijke dank aan de directeur en zijn medewerkers voor de wederom geboden gastvrijheid en voor hun inzet om de bijeenkomst goed te laten verlopen. H.D. Op 15 november '90 werd aan onze Stichting de gelegenheid gegeven om het bovengenoemde feit nog eens voor het voedicht te brengen. Onze gelegenheidsenveloppe nr. 13 geeft met een foto van een schilderij gemaakt door LTZ VK W.H.C. Boon, de eenvoudige verkenner met drijvers en uitgerust met een motor van slechts 424 PK, schitterend weer. De bemanning, die op 10 mei '40 langs de kust op verkenning was gestuurd, kwam op een gegeven moment boven de grondmist uit, zag een patrouille Messerschmidt 109's en wist er pardoes één tussenuit te schieten en dook terug in de mist Een wapenfeit dat tijdens de bezetting niet bekend werd gemaakt en eigenlijk pas nu aan het publiek wordt verteld. Wij konden dit feit onderstrepen door deze gelegenheidsenveloppe aan de zoon van de intussen overleden piloot sergeant-vliegtuigmaker A.J. Daniels in het bijzijn van familie aan te bieden. Jammer genoeg was van de overleden waarnemer LTZ 2eKL M.R. van Kooij, die de enige mitrailleur die het vliegtuig had, bediende, geen familie meer te vinden. Als D-21 vlieger die met zijn 850 PK en vier mitrailleurs er ook één neerschoot, was het een eer deze overhandiging te kunnen verrichten. Dop 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 7