befaamde vlieger van het eerste uur Hein Schmidt Crans, die ik na de bevrijding op Ypenburg goed leerde kennen. Hein zei over Burgerhout: Hij heeft het vliegen niet alleen in zijn zitvlak zitten, maar ook in zijn koppie. Aldus kwam Huug bij de Marine Luchtvaart Dienst, op De Kooy en De Mok, waar zijn vaardigheden opvielen, waarna hij vlieg- bootcommandant werd in Indië, daarnaast instructeur en vervolgens commandant van een groep vliegtuigen. Voor een jong officier was dat een gouden tijd. Men ging dan op tocht, doorkruiste de gehele archipel, deed aan vlagvertoon, hielp op medisch gebied en had veel contacten met bestuur en bevolking en met de Gouvernements marine, waarvan schepen als moederschip voor de MLD waren uitgerust Met Dornier WAL-vliegbo- ten werd toen feitelijk de Archipel door de Marine als het ware opengelegd. Daarna kwamen de Dorniers 24 K, voor die tijd hypermoderne vliegboten, waarvan het oor spronkelijke idee was uitgegaan van een technisch officier van de MLD, Sanders. Ondertussen werd er druk geargumenteerd wat de waarde van vliegtuigen vs schepen was. Sommige zeeofficieren voelden zich superieur tegenover de MLD'ers, een kolQe naar de hand van Burgerhout, om daar tegenin te gaan. Dat was niet alleen zo bij ons. Zo was het ook in het buitenland. Aan de horizon diende echter de machtsuitbrei ding van Japan zich aan. En dat betekende dat de MLD het in Indië drukker kreeg dan ooit tevoren. Vele verkenningen werden gericht op Japanse activiteiten. Daarom was de MLD voor een groot deel in de archipel te vinden. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat ten tijde dat Karei Doorman commandant MLD was, er een uitgebreid aantal logistieke voorzieningen was getrof fen, waarbij steunpunten werden verbeterd of ingericht, zodat de vliegboten niet steeds behoefden terug te vallen op de hoofdbasis Morokrembangan in Oost Java. Nog herinner ik mij als jongen ook de activiteiten, die er aan de gang waren bij de MLD in het Westervaarwater, waar niet alleen overdag, maar ook's nachts druk werd geoefend. Dat maakte indruk. Dat deed ook de vlootschouw, die voor Soerabaja werd gehouden, en waarbij de MLD met een aantal formaties over de vloot vloog. Maar mocht men in Indië wel zo zeker zijn van alles? De Japanners vochten toen al enige jaren in China en boekten daar grote successen, zij het dat we dat spaarzaam in de krant lazen. Van oorlog was Nederland na de Napoleontische tijd tot 10 mei 1940 vrij gebleven. "t Sal waerachtig wel gaan' be stempelde eigenlijk het denken van velen, ook na mei 1940 in Indië, hoewel er een immense grote Japanse krijgsmacht om de hoek lag. We ontdeden onze moeders echter welgemoed van aluminium pannen, ten behoeve van het Spitfirefonds. De marine film "t Sal waerachtig wel gaan' waarin de vlootschouw kon worden bewonderd, moest het publiek voorts wat oppeppen. Toen ik adelborst werd in augustus 1941, juist voor het uitbreken van de oorlog in het Verre Oosten hadden wij, daar op het Instituut in Soerabaja eigenlijk weinig besef van de ernst van de situatie. Een jonge officier vlieger Witholt liet ons soms bij zijn lessen vlieg- wezen wat somberder geluiden horen. Hij begreep er meer van dan diegenen die zeiden dat we Japan aankonden, omdat Japanners in ieder geval geen goede vliegtui gen hadden en als zij die wel hadden, waren zij door hun spleetogen per definitie loens en hadden daarom weinig in te brengen. Mannen, zoals Witholt, Burgerhouten velen uit de vliegerij, die dichter bij het vuur zaten, dachten daar dus anders over. Dat werd op 7 december 1941 bewaarheid. Het kort daarna tot zinken brengen van de kapitale schepen, Prince of Wales en Repulse, die geacht waren als stekelvarkens iedere luchtaanval te kun nen afslaan, deed velen wakker schudden. In ditzelfde verband werden de mogelijkhe den van eigen vliegtuigen soms ook schro melijk overschat. Vliegtuigen kregen taken, waarvoor zij eigenlijk niet geschikt waren. Wat nu als onwaarachtig voorkomt, is toen gebeurd. Velen van hen hebben dat ervaren. Sommigen van hen zijn hier aanwezig. Hugo Burgerhout commandant van de Groep vliegtuigen (GVT 5), juist aangekomen in Ternate, zag op 17 december 1941 een grote 4-motorige Japanse vliegboot een aanval 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 9