Generaal Majoor Van Oyen. schutters, geen vliegers. Verder zou de R.A.A.F ook voor de logistieke ondersteu ning zorgen. Kortom een heterogeen gezelschap met zijn specifieke opleidingen en karaktereigen schappen en voor wat de 'Nederlands Indiërs' betreft in meer of mindere mate geschokt door de belevenissen van de afge lopen drie maanden namelijk de verloren strijd in de Archipel waar zij alles wat hun lief en dierbaar was hadden moeten achterlaten. Maak daar in een snel tempo maar eens een gemotiveerde operationele gevechtseenheid van, voorwaar een heksentoer zoniet een onmogelijke opdracht die menigmaal dreig de te mislukken. Het Nederlandse hoofd kwartier in Melbourne onder leiding van een Landmacht officier en zonder bekwaam deskundig luchtmacht personeel, want dat was afgereisd naar Amerika, had geen flauw idee van de enorme moeilijkheden waar Fiedeldij mee te kampen had en dit onbegrip heeft dan ook niet nagelaten de nodige slachtoffers te maken. Een tragische illustratie hiervan is de ver oordeling van een drietal mokkende vliegers die verraad en poging tot desertie ten laste werd gelegd en door een Marine Krijgsraad in Colombo op Ceylon werden gestraft met respectievelijk levenslang en twee maal 20 jaar gevangenisstraf. Het is mijn absolute overtuiging dat er hier van een mug een olifant is gemaakt en dit drama zich nooit zou hebben voltrokken als er een competente commandant de leiding had gehad over de Nederlanders in Austra lië. De ontstemming over de affaire bleef als een dreigende wolk boven het 18e hangen en tot op heden is het nog een netelige kwestie om er vrijelijk over te spreken, het rechtsgevoel was aangetast en in opstand gekomen. Na de oorlog hebben oud leden van het 18e vergeefse pogingen ondernomen voor een heropening van het onderzoek, gratie en genade voor recht. Pas in 1950 bereikte Hare Majesteit de Koningin een brief met het verzoek om vermindering van straf, dus geen verzachting of gratie en dit werd alsvolgt 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 11