Deze 'recce's' waren bekend onder de volgende codenamen: GIRAFFE, HORSE, JACKASS. Zij drongen diep binnen de bezette eilandegroep met het doel om tijdig een eventuele aanval en invasie van Australië te onderkennen en scheepvaart tussen de eilanden onderling te beletten. Zij werden beschouwd als betrekkelijk risico-loos en werden meest al door een alleen vliegende Mitchell gevlogen. Toch gingen er nog twee Mitchells met hun bemanning verloren. Dit waren de bemanningen van Andre de la Porte en Cor Visser, van deze laatste bemanning is de telegrafist Sgt. van Burg de enige die overleeft en ons na de oorlog verhaalt van wat zij hebben doorge maakt; b. bombardementen op vliegvelden, kam pen en installaties. Deze vluchten worden meestal door drie maar ook wel met grotere formaties gevlogen zowel bij dag als 's nachts individueel met een tussen ruimte van 10 tot 15 min. om de Jap lekker wakker te houden. Er werden door het squadron 975 missies gevlogen; c. masthoogte aanvallen op schepen. Dit was een specialiteit van het squadron vooral nadat de Mitchell 'strafer' in gebruik werd genomen met 12x.50 mi trailleurs recht naar voren vurend. Hier bij werd een door het 18e ontwikkelde aanvalstechniek en tactiek gebezigd wel ke bijzonder effectief was en die ik later nog zal omschrijven. In deze categorie 120 missies; d. paraatheids eis. Deze bestond uit het gereed houden van een patrouille van 'dawn to dusk'; e. speciale opdrachten. Hiertoe behoorden foto- opdrachten van speciale doelen bij dag en nacht met behulp van flashbombs en parachute-flares. Ook werden enkel bijzondere verkenningsvluchten naar Nieuw-Guinea gevlogen en werden guer rillatroepen bevoorraad in door de vijand bezet gebied; f. oefenvluchten. E.e.a voor het opvoeren en verbeteren van aanvalstactieken en vuur leiding, hierbij werd de Mitchell voort durend zwaar op de proef gesteld waarbij menigmaal de limieten werden over schreden. Bij en van deze oefeningen ging een Mitchell verloren waarbij de monteur Sgt. Keesmaat het leven liet. RESULTATEN M.b.t de verkenningsvluchten moet gezegd worden dat ze relatief weinig resultaat en informatie opleverden maar door de Austra liërs erg belangrijk werden gevonden omdat zij voortdurend bevreesd waren voor een Japanse invasie. De dag en nacht bombardementen werden op hun doelmatigheid beoordeeld aan de hand van foto- opnamen die door speciale intel-foto interpreteurs bestudeerd werden en waar wij niet veel van hoorden. Masthoogte aanvallen op schepen. Hiervan waren de resultaten door de bemanning zelf altijd duidelijk waarneembaar bovendien werden door een achterwaarts gerichte camera de bominslagen duidelijk opgeno men, je hoefde niet met sterke verhalen thuis te komen. Door het 18e werden in totaal 54.000 ton vijandelijk schecpsruimte tot zinken ge bracht. Geclaimed werden 9 vijandelijk jagers afgeschoten en 4 waarschijnlijk. EIGEN VERLIEZEN Door vijandelijke acties gingen 14 Mitchells met hun bemanningen verloren. 4 werden door jagers afgeschoten en 10 door lucht afweer. Door ongevallen met fatale afloop gingen 5 B-25's met hun bemanning ver loren. HET DAGELIJKS LEVEN IN HET KAMP De wel en wee gebeurtenissen wisselen elkaar met de regelmaat van de klok af. Al eerder heb ik een opsomming gemaakt van de manieren waarop de mannen van het 18 zich probeerden bezig te houden en zich te ontspannen tussen de oorlogshandelingen door.Toen maakte ik echter geen gewag van het feit dat wij met de Amerikanen mee rouleerden in de film distributie. Wij hadden namelijk een openluchtbioscoop, overkoe peld door een prachtige sterrenhemel in het midden waarvan altijd het zuiderkruis ster- 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 16