7TC sel, water en noodrantsoenen werden in containers meegevoerd. Een opvouwbare rubberboot kon in geval van een landing op zee snel worden opgeblazen met een met gecomprimeerde carbon dioxide gevulde cilinder. Zelfs de vliegbrillen waren van een geheel nieuw type, dat door de Material Division was ontwikkeld. De glazen waren van een zodanige samenstelling, dat de ogen werden beschermd tegen zowel schitterin gen als ultraviolette en infrarode straling. De vliegers beseften terdege, dat de Hawaii Eilanden in feite niet meer voorstelden dan een handvol zandkorrels in een plas water. Een koersafwijking van slecht twee graden naar stuur- of bakboord zou betekenen, dat de eilanden ongezien werden voorbijgevlo gen, met alle nare gevolgen van dien. De nieuw ontwikkelde navigatieapparatuur zou zijn waarde tijdens de vlucht moeten bewijzen. Het was de eerste trans-oceanische beproeving van de methode. Hoewel de radioapparatuur tijdens de vlucht nogal wat kuren vertoonde en slechts met korte tussen pozen zijn werk deed, bleek de methode veelbelovend. Op een golflengte van 1.030 meter werd zowel door een baken op Oakland Airport als op het Hawaii eiland Maui om de drie seconden de letter T (-) de ether ingezonden, terwijl zuidelijk van de T-zone een A-zone (.-) en noordelijk ervan een N-zone (-.) lag. Hoorde men in de koptelefoon één van de laatste twee signalen, dan lag de machine niet op koers en moest er een stuurcorrectie worden gemaakt. De voortstuwing van de 'Bird of Paradise' werd verzorgd door drie Wright 'Whirlwind' R-970-1 (J-5) luchtge- koelde negen-cilinder radiale motoren, die elk goed waren voor 220 paarden. Bij een boring van 11.43 cm en een slag van 13.97 cm was de totale cilinderinhoud van een motor 12.913 cc. De diameter van deze stermotor was 114 cm en het gewicht, inclusief één carburateur, twee Scintilla magneten, bougies en bedrading, maar exclusief olie, uitlaatpijpen, brandstofpomp en propellernaaf, bedroeg 233.3 kg. Charles Lindbergh gebruikte in z'n Ryan 'Spirit of St. Louis', waarmee hij in mei 1927 non-stop van New York naar Parijs vloog, een motor van hetzelfde type. Een latere, doorontwik kelde versie van de 'Whirlwind' motor maakt deel uit van de motorenlijn in de Vreeburg- De betrouwbare Wright 'Whirlwind' R-970-1 (J-5) radiale motor. WRIGHT AERONAUTICAL CORPORATION Paterson, N. J. Whirlwind 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 23