hal van ons museum. Aan lt. Hegenberger, die het commando over de 'Bird of Paradise' voerde, was de taak van navigator, marconist en bwk toebedeeld. Met de besturing bemoeide hij zich slechts incidenteel; die bezigheid was aan lt. Mait- land toevertrouwd. Bij nagenoeg windstil weer en een onbewolkte lucht trok Lester Maitland om 7.09 uur in de ochtend van de 28e juni 1927 het volant naar zich toe, waarna de 'Bird of Paradise' na een aanloop van 1.400 meter loskwam van het ten oosten van San Francisco gelegen vliegveld van Oakland. Nadat de beroemde Golden Gate Bridge op 600 meter hoogte was gepasseerd, zette Maitland koers in de richting van het eiland Maui, waar het radiobaken station was opgesteld. Gedurende drie uren hield hij constant een snelheid van 175 km/uur aan. De machine was nog geen uur onderweg toen het inductie kompas kuren begon te vertonen. Pogingen van Hegenberger om het euvel te verhelpen bleven vruchteloos. Om 7.45 uur had Hegenberger z'n appara tuur op het radiobaken afgestemd, dat luid en duidelijk doorkwam. Nadat hij ruim een uur met de koptelefoon had geluisterd, werd de verbinding met het baken abrupt verbro ken. Vervanging van een VF-5 buis van de BC-137 ontvanger had geen effect. Pas toen twee batterijen waren vervangen deed de ontvanger weer wat er van hem werd verwacht. Nog geen half uur later echter was het weer mis. Steeds weer opnieuw optre dende storingen noodzaakten Hegenberger ertoe de navigatie aan het gegist bestek toe te vertrouwen. Bij het vorderen van de vlucht nam de bewolking gestadig toe, wat Hegen berger aanleiding gaf om met de BC-116 radio met het stoomschip 'President Cleve land' contact te zoeken. Hoewel de signalen luid genoeg doorkwamen om berichten uit te wisselen, waren ze toch te zwak om een peiling op de goniometer van het schip te krijgen. Nadat de marconist van het schip z'n juiste positie had doorgeseind, slaagde Hegenberger erin de juiste positie van z'n vliegtuig te bepalen. Óm met de sextant te kunnen werken was het noodzakelijk om boven de wolken uit te komen, waartoe de machine tot ruim 3.000 meter moest stijgen. Toen - plotseling - om één uur in de nacht werd de verbinding met het baken hersteld. Een sterk T-signaal met een gematigd A- signaal op de achtergrond. Hieruit kon Hegenberger opmaken, dat ze zich zuidelijk van de juiste koers bevonden. Volgens zijn eigen calculatie moesten ze noordelijk zijn van de ideale lijn. Desondanks verlegde hij gedurende tien minuten de koers enkele graden naar het noorden, wat echter geen wijziging in het karakter van de signalen opleverde. Toen Maitland met een abrupte wending de machine in de oorspronkelijke koers terugbracht kon men een duidelijk A- signaal opvangen. Na veertig minuten werd de verbinding met het baken definitief verbroken ondanks verwoede pogingen om deze te herstellen. Kort nadat de signalen het hadden laten afweten begon de midden motor rauw te lopen. Even later liep het toerental zodanig terug, dat het vermogen tot practisch nihil reduceerde. Het werd nu onmogelijk om op de twee resterende motoren een hoogte van 3.000 meter te handhaven. Het duurde niet lang of de Trimotor dook de wolken in om geleidelijk aan naar 900 meter te zakken. Gedurende een uur en veertig minuten moest blind worden gevlogen. Men ontdekte dat de in de buitenlucht opgestelde instrumenten met rijp waren bedekt en daardoor niet aflees baar waren. Dit verklaarde ook het versagen van de middenmotor. Omdat er op 3.000 meter geen vorst werd verwacht, had men - om een maximum aan motorvermogen te verkrijgen - bewust geen inlaatverwarming aangebracht. Een gok, die zich wreekte toen de middenmotor er de brui aan gaf. Nadat de'Bird of Paradise' to: 900 meter was gedaald, smolt de in de luchtinlaat gevormde ijslaag en pikte de motor weer op, waarna Maitland de machine naar 2.100 meter bracht. Een hoogte, die gedurende het restant van de vlucht werd aangehouden. Hoewel er overwegend in wolken en regen werd gevlogen waren er toch af en toe sterren waar te nemen, waarvan Hegenberger ge bruik maakte om met de sextant te werken. Zijn laatste waarnemingen wezen uit, dat het eiland Kauai recht vooruit moest liggen. Om 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 25