Het eerste Nederlandse militaire luchtvaartuig Vier ervaren en deskundige medewerkers gaan binnen een tijdspanne van vier maanden met pensioen. Adequate vervanging is op korte termijn niet haalbaar. M. Botma Direkteur Militaire Luchtvaart Museum Op 1 juli 1988 bestond de Koninklijke Luchtmacht 75 jaar, hetgeen de meeste lezers niet ontgaan zal zijn. Enig rekenwerk leert dat de startdatum 1 juli 1913 geweest moet zijn. Toch bezat Nederland reeds in 1911 een militair luchtvaartuig. Hoe kon dat? Op 17 februari 1910 werd de Vakafdeling voor Aviatiek van de Koninklijke Nederland se Vereeniging voor Luchtvaart opgericht. Eén van de bestuursleden was de sportman W. Jochems uit 's-Gravenhage. Behalve sportief was deze heer ook puissant rijk. Derhalve kon hij het zich permitteren zijn affiniteit voor de luchtvaart niet te beperken tot het bestuurslidmaatschap van de ge noemde vereniging. H ij stelde ook een daad. Hij bestelde in Frankrijk een Zodiac VI ballon en bood dit luchtschip (het was 1911 en zelfs in de vakpers werden de termen ballon en luchtschip, en dat laatste was het, door elkaar gebruikt) aan de Nederlandse regering aan voor training van officieren, zodat een 'aeronautical corps' gevormd zou kunnen worden. Het Zodiac VI luchtschip maakte half mei 1911 zijn eerste vaart, in Frankrijk, onder commando van graaf de la Vaulx. Na nog drie (proefvaarten was het geval blijkbaar off-test en werd het naar Nederland overge bracht. Van nieuwe vaarten kwam echter niets, want politici gingen zich ermee be moeien. Langdradige beschouwingen in de Staten-Generaal volgden, waarbij de natuur lijk allerminst deskundige geachte afgevaar digden ellenlang redetwistten over de vraag of luchtschepen danwel vliegtuigen voor de militairen in aanmerking kwamen. De schenking van de heer Jochems kon men moeilijk weigeren want sommige andere landen hadden al 25 jaar een militaire'lucht vaartinrichting', maar men tilde er zwaar aan dat ook nog waterstof moest worden aange kocht en dat er ook een onderkomen voor het luchtschip zou moeten komen. Mogelijk onder de indruk van het betoog van de vrij liberaal, de heer Tydeman, die vond dat de minister geen geld uit de staatskas moest besteden aan technische proefnemingen met minderwaardige luchtschepen, besloot men de schenking te accepteren, maar tegelijker tijd het bezoek aan ons land aan te moedigen van vreemde luchtschepen waarin door Nederlandse officieren zou moeten worden plaatsgenomen. Eigenlijk voelde men meer voor vliegtuigen, maar, zo werd gesteld, de vliegtuigindustrie stond nog in de kinder schoenen en er was elk ogenblik kans op een uitvinding die in gebruik zijnde toestellen verouderd zou maken. In militaire kringen hoopte men het Zodiac VI luchtschip, dat inmiddels 'Duindigt' was gedoopt, naar het gelijknamige buiten van Jochems, te kunnen inzetten bij de leger- manoeuvres die van 20-27 september 1911 zouden plaatsvinden. Omdat de regering geen geld beschikbaar wilde stellen voor de benodigde waterstof ging dat niet door. Het aviatisch element in de manoeuvres bleef 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 5