Het wel en wee van het 18e squadron te Batchelor Australië in de periode van april 1942 tot september 1945 Naast de aanvallen met de bommenwerpers verschenen overdag af en toe éénmotorige jagers om de aangerichte schade te fotogra feren. De laatste aanval vond plaats in de nacht van 18 op 19 april 1944 met 125 toestellen waarvan 5 He 177, waarna de Little Blitz als een nachtkaars uitging. Spoedig kwam de invasie en de nieuwe beproevingen in de vorm van de V 1 en de V 2, waarbij tegen eerstgenoemde nog enige afweer mogelijk was De Little Blitz waarin de Duitsers 130 vliegtuigen verloren, door neerstorten of niet meer te repareren beschadigingen, was veel minder omvangrijk dan de Slag om Enge land of de Blitz en werd overschaduwd door de krijgsverichtingen in Rusland en Italië. De verscheidenheid aan de meest uiteenlo pende vliegtuigtypen maakte de indruk van een samenraapsel en niet die van gelijkvor mige eenheden zoals bij de Engelse en Amerikaanse viermotorigen of de toestellen welke aan de Slag om Engeland deelnamen. Mogelijk was dit de oorzaak dat in kleine groepen met grote tijdsintervallen werd aangevallen aangezien het snelheldsverschil tussen bijvoorbeeld de Me 410 en de He 177, 150 km/h ten gunste van eerste en het gewicht aan bommenlading zeven keer zo hoog ten gunste van laatstgenoemde was. Operatie 'Steinbock' heeft ook de voorbe reidingen voor de invasie niet kunnen beïnvloeden en heeft veel minder schade aangericht dan de Slag om Engeland. P. Heuperman Ook al zijn er na de oorlog verschillende boeken van onder andere Rene Wittert van Hoogland, Otto Ward, P.C. Boer en anderen over de ML-KN1L verrichtingen in de oorlog tegen Japan verschenen, toch zijn het voornamelijk 'insiders' die weten dat gedurende de gehele oorlogsperiode in de Southwest Pacific twee ML-KN1L squadrons in actie zijn geweest tegen de Japanners. Het is daarom goed dat we deze wapenfeiten van tijd tot tijd aan de vergetelheid onttrekken uit eerbetoon aan de velen die in de strijd voor de vrijheid het leven lieten maar ook erkentelijkheid aan de oudstrijders voor hun inzet, verdiensten en volharding tot de uiteindelijke overwinning. Als oud-vlieger van het 18e squadron zal ik uit eigen ervaring het wel en wee van 18e B-25 MITCHELL squadron gedurende de Australië periode verhalen, hoewel er ook nog veel te vertellen valt over de periode van 1945-1950 in de strijd voor orde en vrede in het voormalig Nederlands Oost-lndië. Het 18e heeft namelijk 8 jaren onafgebroken operationeel met de B-25 gevlogen, zowaar een gebeurtenis die zijn weerga niet kent. Meer hierover eventueel in een latere nieuwsbrief. Voor een beter begrip m.b.t. het ontstaan van het 18e is het nuttig een kort overzicht te geven van de algemene toestand in de Southwest Pacific in 1942. Na het bombardement op Pearl Harbour op 8 december 1941 hadden de Japanners in een snel tempo de Filippijnen, Malaka, de 'onneembare' vesting Singapore en Neder- 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 9