flashbom. Met de grootst mogelijke nauw keurigheid werd op 6000 ft hoogte het doel aangevlogen om bij de eerste run de licht- flare te laten vallen. Deze was zodanig afgesteld dat de parachute op 3000 ft hoogte open ging en onmiddellijk daarna een zee van licht over het doelgebied wierp, lood recht naar beneden. Zodra de flare was uitgeworpen ging de vlieger in een steile dalende bocht over om op een hoogte van 1500 ft onder het schijnsel van de flare door te vliegen in de hoop dat de bombardier op dat moment ook het doel kon zien om dan nog de laatste stuurcorrec- ties aan de vlieger door te geven om de kruisdraad van zijn bommenrichtkijker op het doel te krijgen en de bommen af te werpen direct gevolgd door de fotoflash- bom, zodat de camera een mooi plaatje kon maken van de explosie. Ook bij het beoefenen van deze tactiek verloren wij een B-25 waarbij de bemanning zich op een na wist te redden met de parachute, ik zal later in dit artikel nog aandacht besteden aan dit ongeval. ONGEVALLEN BLIJVEN NIET UIT Zo gingen in totaal 5 Mitchell's verloren door ongevallen. Het is niet mijn bedoeling om in te gaan op de oorzakelijke factoren, ook is het niet relevant om deze ongevallen alle maal te omschrijven, maar een enkele uitzondering wil ik wel maken. Zo hadden we de miraculeuze overleving van Jesserun bij een van deze ongevallen. Op bijgaande foto ziet U de volledig vernielde N5-152 van Toon Ekels die op het laatste moment de start moet afbreken en op volle snelheid als de snelste driewieler van de wereld in niemandsland verdween. Hij was beladen met bommen en de maximale voorraad aan brandstof voor een bombardement op Am bon. Voor in de neus zit Jesserun als waarnemer/bombardier die op zijn naviga tieplan zoals gebruikelijk de tijd noteert waarop de kist zijn wielen van de grond af trekt. Om zijn podood met fijngeslepen punt bij de hand te hebben stak hij die getrouw aan zijn gewoonte maar in de mond. Onwaarschijnlijk enthousiaste luchtvarende als hij was genoot hij van elk moment dat hij in een vliegtuig zat, ook nu ging er geen seconde van de start aan hem voorbij en als het einde van de startbaan nadert en hij daar voorin de neus dat heerlijke moment van loskomen van de grond verwacht, gebeurt er iets heel anders. De motoren worden dicht getrokken, de B-25 rolt met volle snelheid over de hobbelige 'overrun' de wielen breken er onderuit, of worden ingetrokken, een enorm lawaai de neus schuift over de grond en na een, aanvankelijk geleidelijke, decelaratie komt de Mitchell abrupt tot stilstand. Jesserun wordt door het pantser glas en het perspex van de neus naar buiten geschoten. Met het potlood dwars door de keel heen gestoken en als een ellendig verschrompeld hoopje ledematen werd Jes serun naar de ziekenboeg gebracht waar de dokter een wonder constateert. Onzejes had 'slechts' een arm gebroken een knie ge kneusd en het potlood had alle vitale delen gemist. Een en ander had tot gevolg dat hij drie maanden later weer voorin de neus van de Mitchell zat voor zijn volgende missie. Een geweldige vent die Jesserun, later heb ik hem nog bij drie politionele acties ontmoet waar hij steeds als commandant van de eerste commando verbindingsgroep optrad. Kort daarna kwam hij helaas om bij een fataal ongeval met een B-25 die boven midden Java tijdens een onweersstorm op 14 mei 1949 tegen een berghelling te pletter vloog. VERLIES VAN EEN VRIEND Het is 8 oktober 1943, wij zitten met een aantal vliegers en waarnemers in de war- room om de laatste intell. rapporten door te lezen, dit bracht je niet alleen op de hoogte van de stand van zaken maar ook kwamen er regelmatig overzichten binnen over de strijd in Europa en Afrika. Op deze wijze bleven wij op de hoogte van de nieuwste ontwikke lingen van de technieken en tactieken die wij maar ook de vijand bezigde, menigmaal konden wij daarmee ons voordeel doen. Plotseling word de rust in de warroom verstoord, er valt zonder aanwijsbare reden een grote ingelijste foto van Penfoei, een van de vijandelijke vliegvelden, van de muur. We kijken elkaar even aan en gaan dan verder met onze studie. 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 13