Geboren in Uden en dus een echte Braban der als ik ben, kon ik een oud bijgeloof niet uit mijn hoofd zetten. Dit bijgeloof zegt dat als er een schilderij of iets anders dat aan de muur hangt, zonder reden valt dan sterft er een goede vriend of een familielid. Het hield mij bezig en ik moest denken aan mijn goede vriend Cor Visser die de vorige dag van Batchelor naar Dreysdale was vertrokken om de recce GIRAFFE te vliegen. Dit was de langste verkenningsvlucht welke niet direct van Batchelor gevlogen kon worden. De vlucht begon in Dreysdale en ging helemaal langs de noordkust van Sumba tot de haven Waingapoe. Ik kon het niet van me afzetten en toen we even later van de radiokamer hoorden dat er een S.O.S was ontvangen van de N5-136 dat luidde 'attacked by zero's, attacked by zero's' wist ik zeker dat mijn goede vriend Cor Visser was gesneuveld. De twee daarop volgende dagen hebben we verschillende zoekacties uitgevoerd in het gebied waar mogelijk overlevenden in een dinghv zou den kunnen worden aangetroffen helaas zonder resultaat. Hoewel het nuchtere ver stand zegt dat bijgeloof onzin is, toch wordt het door zo'n voorval weer versterkt en uit ervaring weet ik dat vele vliegers bijgelovig zijn. Pas na de oorlog vernamen we wat een verschrikkelijk lot de bemanning van de N5- 136 heeft ondergaan. Uit de mond van de enige overlevende de Sgt. Van Burg hebben wij vernomen hoe de Mitchell ten onder ging, hier volgt zijn relaas: 'Iets ten oosten van Waingapoe werden we aangevallen door vier zero's. Ik zit in de bodemkoepel en voel het vliegtuig sterk optrekken vermoedelijk om dekking te zoeken in de wolken. Gelijktijdig gaan de bomdeuren open en worden de bommen af geworpen, de tweede geeft de posities van de jagers door. De Brigadier Gerards die in de bovenkoepel zit krijgt de eerste kans en geeft een van de uit de drie uurs positie komende zero de volle laag. Hij ziet zijn lichtspoor inslaan en de jager met de rijzende zon fel rokend en brandend in zee duiken. De tweede valt recht van voren aan en wordt door de Lt. Zeydel in de neuskoepel opge vangen, ik zie hem onder mij doorkomen en kan hem mooi de volle laag geven, die Jap heeft niet geweten hoe makkelijk hij het mij maakte om hem af te schieten. De bodem koepel had een geduchte vuurkracht maar was erg moeilijk te richten op een doel dat in de zelfde richting vloog omdat dan het vizier alles in spiegelbeeld weergaf, maar recht naar achteren, dat was een makkie en hier ook het einde van de tweede zero. De overige twee deden gecombineerde aanvallen van opzij wij kregen er flink van langs. We werden doorzeefd, er zat een groot gat van wel 40 x 40 cm boven de plaats waar de telegrafist zat. De derde zero zagen we rokend verdwijnen maar de vierde bleef aanvallen. De rechter motor van onze Mitchell stond in brand en het rechter richtingsroer was verdwenen. Het staartge- deelte stond in brand maar dat wisten we te blussen. Het hydraulisch systeem was lek geschoten zodat ook de beide geschutskoe pels niet meer functioneerden. Ik heb toen het S.O.S uitgezonden en de seinsleutel vast gezet in de hoop dat Darwin ons zou kunnen peilen. Inmiddels waren we allemaal gewond, ik had een schot door mijn linker elleboog, Brigadier Gerards en ik bleven met onze pistolen op de laatste zero schieten en trachtten door het uitwerpen van vellen papier de jager af te schrikken. Het interphone-systeem werkte niet meer zodat ik de juiste positie niet kon doorgeven en heb toen maar naar beste weten 'east of Soemba' geseind en de sleutel opnieuw vast gezet. Kort daarop kregen we een visueel teken van de eerste dat we een noodlanding op zee zouden uitvoeren. Ik had nog net de tijd om een kussen tussen de frequentiemeter en mijn hoofd te leggen voordat de schok van de landing kwam. Ik fungeerde als schok- breker voor Brig. Gerards die kwam met een flinke schok tegen mij aan. Bij de noodlan ding op het water kwam onze eerste Cor Visser om het leven. De overige 5 beman ningsleden zagen kans het toestel te verlaten en in de rubberboot te komen, een sectie van de boot blijkt lek geschoten te zijn, daardoor is het erg moeilijk om in evenwicht te blijven zodat we een paar keer omsloegen tot we de juiste gewichtsverdeling hebben gevonden. 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 15