waar het vliegtuig terecht is gekomen de volgende morgen wordt gevonden blijkt dat de Mitchell op z'n buik enkele honderden meters is doorgeschoven om dan tegen een enorme termieten-heuvel tot stilstand te komen. Door deze vertraging is de gevoelige schokbuis van de fotoflash-bom afgegaan waarop het gehele vliegtuig explodeerde en fragmenten van het toestel in de omgeving werden terug gevonden. Dappere, arme Keesmaat. AANVAL OP MAST HOOGTE MET DE B-25 'STRAFER' Het is 17 november 1943, de patrouille Moquette waartoe ik behoor staat standby met drie Mitchell's van het type 'strafer' die elk 4 bommen van 300 pond met en vertraging van 5 seconden aan boord heb ben. Zoals gewoonlijk wordt ons koffie- uurtje wreed verstoord door de tennoy die gebruikelijk krakend tot leven komt en de stand-by patrouille oproept voor een brief ing in de warroom. Een van onze eigen Mitchell's had op de verkenningsvlucht 'JACKASS' een trans portschip met een escortevaartuig aangeval len. Hij had het transportschip laten zinken, maar moest wegens gebrek aan bommen het escortevaartuig, een marine korvet, onge moeid laten. De positie werd aan Darwin gemeld en dit bracht de stanby-patrouille in actie. Na een korte briefing waarbij werd afgespro ken dat de standaard aanvalstactiek zou worden toegepast waarbij de leider als eerste bommenwerper zal optreden gevolgd door Bravo en Delta indien nodig, wordt de positie in kaart gebracht. Na enkele routine calculaties, de laatste gegevens over het weer en de intell. informatie over de bewapening van de vijandelijke korvetten, wisten we genoeg. Het RAAF-HQ^bezweek te elfder ure voor de argumenten van onze OPS-Officier die het zeer waarschijnlijk achtte dat de vijand ons boven het doel met jagers zou verwelkomen en we krijgen warempel een escorte van 3 Beaufighters, een zeldzame gebeurtenis, met ons mee. Meestal moesten we het zonder doen. Ongeveer 15 minuten na de start, als we de kust nabij Darwin naderen, ontmoeten we de drie Beaufighters en in een mooie geopende gevechtsformatie vliegen we op zo'n 1500 ft hoogte naar de opgegeven positie. Met een korte vuurstoot zijn de boordwapens getest en O.K bevonden. Het is prachtig weer, hier en daar een cumuluswolkje met daarboven heel hoog enkele cirussluiers, weinig wind zo nu en dan een terugglijdend schuimkopje op de golvende zee onder ons en dit zijn telkens weer de momenten dat we genieten van het wonder dat vliegen heet. Het zijn alleen die korte momenten van actie en het daarmee gepaard gaande geweld, die je steeds weer aan de oorlog doen denken en waarbij je je realiseert wat een krankzinnige ellende de mens zich steeds weer op de hals haalt met oorlogen. Vaak denk ik bij deze overpeinzingen hoe bevoorrecht wij 'lucht mensen' zijn boven onze strijdmakkers op de grond, die met een geweer in de hand tegen mitrailleurs op moeten boksen en vaak gewond op het strijdtoneel achterblijvend de dood moeten afwachten. Als ons iets over komt storten we neer en dan is het afgelopen en als je heelhuids uit een actie tevoorschijn komt vlieg je terug naar een relatief veilige thuisbasis en je ziet niets van al die ellende die je juist hebt aangericht bij een bombar dement. Het is twee uur later. We naderen het doelgebied, geen tijd meer voor allerlei gepeins. De daling is ingezet, vele kleine eilanden met hier en daar een wat groter zijn in zicht gekomen. We vliegen zo laag mogelijk in een geopende formatie. Het is een pracht gezicht die drie Mitchell's en de Beaufighters over het water te zien scheren. We vliegen over de opgegeven positie maar er is niets van een korvet te bekennen, alleen zien we wat wrakhout drijven dus dat wordt zoeken tussen al die rot eilandjes. Het duurt even voordat we het korvet vinden dat ons ook al heeft ontdekt want het vaart volle kracht op de kust aan van een wat groter eiland 'Daweloor'. De leider verbreekt de radiostilte; 'ready for action', waarop de Beaufighters hoogte winnen om eventuele vijandelijke jagers te spotten en af te vangen. 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 18