De Soesterbergse vlieghei vanuit de lucht gezien. Soesterdal, waar in de tuin een driemotorige Fokker F.XIV, de PH-AEW 'Watersnip' was opgesteld. In het theehuis was een perma nente luchtvaarttentoonstelling ingericht, welke kon worden bezichtigd tegen betaling van een dubbeltje, een bedrag waarover wij op onze jeugdige leeftijd niet altijd beschik ten. Er bleef ons dan niets anders over dan langdurig naar de 'Watersnip' te staren. I n de regel werd er druk gevlogen en hadden wij onze tochtjes niet tevergeefs gemaakt. We zagen hoe de S.IV-tjes over de bosrand binnenkwamen. Boven het gesputter van de gedrosselde Mongoose motor uit hoorden we hoe de instructeur z'n leerling enige vriendelijkheden toefluisterde. Een gefluis ter, dat nauwelijks op twee kilometer afstand hoorbaar was Groots was het om te zien hoe een enaren vlieger z'n Fokker C.V. in een stijle slip over de bosrand boven het veld bracht, de kist dan recht schopte om daarna een feilloze driepuntslanding te maken. Zo af en toe was er wel eens een toestel te zien, dat niet tot de vaste kern van Soesterberg behoorde, zoals bijvoorbeeld de elegante zilverkleurige Fokker C.X met een Hispano Suiza Ycrs motor van 925 pk, een demonstratie machine van Fokker, die door LVA vliegers aan de tand werd gevoeld. Deze C.X was uitgerust met een 20 mm kanon, dat door de holle schroefas kon schieten. Tot een bestelling kwam het echter niet. De machine werd daarop naar Spanje verkocht met de bedoe ling er een serie van in licentie te bouwen. Door het beëindigen van de burgeroorlog aldaar is het niet zo ver gekomen. Een andere niet alledaagse verschijning was de driemotorige Fokker F.VIIa/3mM, waar van de LVA er een drietal in dienst had. Deze toestellen voerden de registraties 801802 en 803 en werden door het publiek vaak voor KLM machines aangezien. De eerste twee waren in 1927 nieuw van Fokker betrokken en kostten 47.000,- per stuk. De 803 daarentegen was een 'tweedehands' machi ne, welke voor 40.000,- van Fokker werd gekocht. Het was de voormalige H-NAEA 'Postduif, waarmee de luitenant G.A. Koppen (commandant), de KLM vlieger G.M.H. Frijns en KLM mecanicien S. Elle- man in oktober 1927 een geslaagde retour- 22

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 22