Oud-SoesterbergerA.P. van Hamersveld laat z' vlucht naar Batavia hadden gemaakt. Deze drie machines waren ingedeeld in de BomVa (Bom Vliegtuig Afdeling) en hadden onder de romp bomrekken, waaraan 12 bommen van 25 tot 100 kg konden worden opgehan gen. Door motorstoring gedwongen moest de 803 eens een noodlanding midden in het dorp Soesterberg maken. De inzittenden overleefden dit gebeuren met lichte verwon dingen. De schade aan het toestel kon worden hersteld. Met één van de driemoto- rigen werd een angstig avontuur beleefd met Van der Griend aan het volant en enkele passagiers in de kajuit. Op weg van de Kooy naar Soesterberg brak er een noodweer los waardoor de motoren zo sterk in vermogen terugliepen, dat het toestel niet in de lucht te houden was en gestadig hoogte verloor. De onderliggende weilanden waren door zoveel sloten doorsneden, dat een noodlanding op brokken makerij zou uitlopen. Met kunst en vliegwerk wist Van der Griend de kist zo lang in de lucht te houden, dat hij op Schiphol Eysink racer even uitrollen in de TT van 1932. kon landen, zij het met de hakken over de sloot. Eenmaal zagen we de drie F.VII's in escadrilleverband in de lucht waarbij de bemanning zich bezig hield met het uitwer pen van parachutes, waaraan houten voor werpen hingen, in plaats van mensen. Zonder noodzaak mensen uit vliegtuigen laten springen was bij de LVA in die dagen kennelijk nog te gevaarlijk en dus verboden. Het houten voorwerp aan de chute werd gekscherend 4meneer Blok' genoemd. Na de aflevering door Koolhoven van de eerste FK-51 overgangstrainer in 1936 was dit vliegtuig voor de menigte aan de buiten kant van de omheining een nieuwe attractie, waar niet iedereen raad mee wist. Een jongetje, dat de FK-51 zag, vroeg aan z'n vader wat voor een vliegtuig dat wel was. Pa wist het ook niet, hield echter de schijn op en antwoordde: 'Dat is een Fokker jagertje jongen'. Vliegers, vaak jonge kerels, met een enorme 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 23